Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Az első Bandwagon A SpaceX tavaly bejelentett újfajta költségmegosztásos indításai közül az elsőn 11 különféle műhold állt pályára Floridából. A sorozat a Bandwagon néven fut, és hasonló módon szerveződik, mint a jól bevált Transporter sorozat. Ez utóbbi már túl van a 10-edik starton. Egy-egy ilyen alkalommal nagyszámú, de kis méretű műhold jut alacsony Föld körüli pályára. Ezek a pályák az égi mechanika törvényeinél fogva nagyon hasonlóak egymáshoz, mind magasságban, mint a pálya hajlásszögében. A Transporterek esetében a megrendelők körében népszerű közel poláris (vagyis az Egyenlítő síkjához képest 90° körüli hajlásszögű) pályákról van szó. A Bandwagon esetében viszont közepes, 45° körüli inklinációról. Az efféle pályákra való igény felismerése vezette a SpaceX-et az új típusú költségmegosztásos startok bevezetésére.
A Falcon-9 rakéta floridai indulása... (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)
...és a 14-edszer repült első fokozat (B1073) visszaérkezése 7 és fél perc múlva, ezúttal a szárazföldre. Ez volt a 40-edik landolás a Landing Zone-1 (LZ-1) területen, a Cape Canaveral támaszponton. (Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)
A Bandwagon-1 jelű indítás magyar idő szerint április 8-án 1:16-kor történt a floridai Kennedy Űrközpont 39A starthelyéről. A Falcon-9 hordozórakéta orrkúpja alatt összesen 11 kis műhold kapott helyet. A Transporter repüléseknél szokásos eljárással ellentétben ezúttal a SpaceX nem hozta előzetesen nyilvánosságra, hogy milyen menetrend szerint önállósulnak az űreszközök a Föld körüli pálya elérése után. Ilyesmi akkor történik, amikor egy titkos, katonai jellegű hasznos teher is szerepel a felbocsátott űreszközök között. Ez ebben az esetben a védelmi célú dél-koreai Project 425 apertúraszintézises radart (SAR) használó műholdja volt. A program keretében ez volt a második felbocsátott műhold. Az első egy optikai elven működő felderítő űreszköz volt, míg a fennmaradó három a mostanihoz hasonlóan radaros lesz.
A Bandwagon-1 keretében állt pályára a Capella Space cég Acadia-4 (Capella-14) radaros földmegfigyelő műholdja is. Az üzemeltető korábban Electron rakétákat használt, de tavaly év végén egy indítási kudarcot követően úgy döntött, hogy inkább a SpaceX Falcon-9 rakétáit választja a következő két műholdja felbocsátásához. A most felküldött műholdadagban a legnagyobb számban az ugyancsak amerikai HawkEye 360 cég rádiófrekvenciás felderítő űreszközei szerepeltek, két trió (Hawk-8A, B és C, valamint Hawk-9A, B és C) került alacsony pályára. Az amerikaiak mellett ausztrál, indiai és japán műholdak is utaztak az első Bandwagon indítással. | |||
|