Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A szlovák űrtevékenységről
(Rovat: Kontinensünk űrtörténelme - 2011.03.10 07:15.)

Viszonylag keveset hallunk az északi szomszédunkban zajló űrkutatásról. Most folytatjuk sorozatunkat, amelyben olyan országokat veszünk sorra, ahol sokan olvassák az Űrvilágot.

A Szlovák Köztársaság 1993-ban, Csehszlovákia kettéválásakor lett önállóvá. Az ezt megelőző évtizedekben Csehszlovákia aktívan részt vett a szocialista államok közös Interkozmosz programjában. (Erről az időszakról már mi is írtunk korábban, amikor a cseh űrtevékenységet mutattuk be.) Ennek keretében repült például Vladimír Remek 1978-ban a Szojuz-28 fedélzetén a Szaljut-6 űrállomásra. Űrtörténelmi tény, hogy Csehszlovákia volt a harmadik állam, amelynek polgára eljutott a világűrbe!

Az önálló szlovák állam is rendelkezik saját űrhajóssal, Ivan Bella személyében. A szlovák hadsereg ezredese, vadászpilóta 1964-ben született. Űrhajós-felkészülését 1998-ban kezdte meg a Moszkva melletti Csillagvárosban. 1999. február 20-án indult el a Mir űrállomásra, egy orosz-francia-szlovák legénység tagjaként. Ez volt az űrállomáson dolgozó 27. számú expedíció. A nyolc napon át tartó, a Szojuz TM-29 űrhajóval feljutó küldetés parancsnoka az orosz Viktor Afanaszjev, francia résztvevője Jean-Pierre Haigneré volt. (Visszafelé Bellával Gennagyij Padalka jött a Mirről, a Szojuz TMA-28 űrhajóval.)

Az út során Bella négy különböző tudományos kísérlet végrehajtásában vett részt, ezek összefoglaló neve ©tefánik-program volt. Ez volt a Miren végrehajtott utolsó kísérletsorozatok egyike. (Az űrállomás 2001-ben fejezte be végleg repülését.) Az Endotest kísérletben például a súlytalanság körülményei közti vérvételt próbálták ki, 12 vérmintát hoztak vissza a Földre. A japán fürjek keltetésével végzett vizsgálatok a centrifuga hibája miatt nem folytak tökéletesen. A fiókák közül 36 azonban így is kikelt az űrállomáson, tízet belőlük egy inkubátorban megkíséreltek visszahozni a Földre. Csak három fürj élte túl a nagy utazást, az alacsony hőmérséklet miatt.


A szlovák űrhajós, Ivan Bella volt a 385. ember a világűrben. (Kép: kozmonautika.sk)

A szlovák űrkutatók jelenleg egy sor különböző programban vesznek részt. Bekapcsolódtak például az ESA Merkúrhoz indítandó Bepi-Colombo űrszondájának az építésébe. A Szlovák Tudományos Akadémia kassai kísérleti fizikai intézetében működő űrfizikai részleg 1969-es megalakítása óta a földi magnetoszférát, a bolygóközi teret, a kozmikus sugárzást, bolygónk elektromágneses környezetét kutatja. Szlovák szakemberek részt vesznek az EU és az ESA közös GMES (Global Monitoring Global Monitoring for Environment and Security) kezdeményezésében, amelyben a környezeti és biztonsági célú távérzékelési megfigyelések, az ezeken alapuló szolgáltatások fejlesztése folyik. De végeznek kutatásokat többek közt az élettudományok, az anyagtudományok, a napfizika, az asztrofizika, a meteorológia területén is.

Az ESA-val való formális kapcsolatok terén Szlovákia egyelőre az együttműködési megállapodásig jutott, amelyet 2010-ben írtak alá.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024