Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hajócsíkok az óceán fölött
(Rovat: Környezetünk védelme - 2008.02.07 07:49.)

Az itt bemutatott űrfelvétel illusztrálja, hogy nem csak repülőgépek húzhatnak kondenzcsíkot.


(Kép: NASA / J. Allen)

A NASA Aqua műholdjának MODIS rendszerével január 21-én készült felvételen a Csendes-óceán egy részlete látható, Kanada nyugati feléhez, Brit-Columbia állam partjaihoz közel. A feltűnő egyenes felhőcsíkokért nem repülőgépek, hanem tengerjáró hajók a felelősek. A hajók kéményeit elhagyó füst aeroszol-részecskéi körül a levegőben levő vízmolekulák kondenzálódnak, így jönnek létre a hajók útvonala mentén a csíkok.

A kutatók számára a „hajócsíkok” tanulmányozása azért fontos, mert így jobban megérthetik, hogyan befolyásolhatja az emberi tevékenység (pontosabban a légköri szennyezések kibocsátása) a felhők tulajdonságait, s áttételesen a földi klímát. A szárazföldek fölött – ahol a kibocsátás túlnyomó része keletkezik, pl. gyárakból, erőművekből, autókból – a levegő turbulensebb, mint a nagy vízfelületek fölött. Az óceánjárók füstje viszonylag nyugodt levegőbe kerül, hatása így könnyebben tetten érhető.

A hajófüst nyomán keletkező felhők mások, mint a természetes úton létrejövők. A mesterséges aeroszolok szemcséi kisebbek, mint a természetesek. A vízcseppecskék is kisebbek, maguk a felhők pedig fényesebbek lesznek, jobban visszaverik a felülről érkező napsugárzást. Ezzel végső soron segítik fékezni a felszín felmelegedését – bár a kutatók még nem tudják megítélni, hogy pontosan mennyire.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024