Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Űrprogram az üvegházhatású gázok megfigyelésére
(Rovat: Környezetünk védelme - 2010.09.14 07:15.)

Egy német űripari vállalat és egy kínai kutatóintézet megállapodása alapján épülhetnek majd meg a CarbonSat műholdak.

A német OHB System vállalat és a Kínai Tudományos Akadémiának a távérzékelés alkalmazásaival foglalkozó kutatóintézete augusztus 15-én kötötte meg a megállapodást, de a terv megvalósítása érdekében még további partnerek bevonására is szükség lesz. Egyelőre a CarbonSat műholdrendszer kialakításának, megépítésének és üzemeltetésének lehetőségét vizsgálják.


A CarbonSat műholdak konstellációja a Föld körül. (Fantáziakép: OHB System)

A műholdak feladata a légköri szén-dioxid és metán – a legjelentősebb üvegházhatású összetevők – koncentrációjának nagy felbontással való feltérképezése volna. A cél, hogy jobban megértsék e gázok mennyiségének és a földi klíma változásának az összefüggését. A Föld körüli pályáról végzett mérések alkalmasak lennének a nemzetközi klímavédelmi megállapodásokban lefektetett kibocsátás-csökkentési vállalások ellenőrzésére is. Az 1997-es Kiotói Egyezményben az iparilag fejlett államok vállalták, hogy 2012-re átlagosan 5,2%-kal csökkentik az emissziót, az 1990-es szinthez viszonyítva. A Kiotó utáni tárgyalások egyelőre nem vezettek további általános csökkentést előíró, kötelező érvényű nemzetközi megállapodáshoz.

Az üvegházhatású gázok természetes (geológiai, biológiai) és mesterséges folyamatok (például a fosszilis energiahordozók elégetése) nyomán jutnak a légkörbe. Úgy tűnik, a modern időkben az ember által előidézett kibocsátás hozzájárul a Föld éghajlatának gyors változásához, a globális klíma folyamatos melegedéséhez. A probléma az egész Földre kiterjed, ezért a vizsgálatában is helye van a legszélesebb nemzetközi együttműködésnek.

A CarbonSat műholdrendszert úgy tervezik, hogy az egész Földet napi rendszerességgel, nagy térbeli felbontással fel tudják térképezni vele. Ehhez hat műholdból álló konstellációt kellene pályára állítani. A talán 2014 után megvalósuló rendszer lehetséges áráról egyelőre nem tudni.

2009 januárjában indult a japán Ibuki (GOSAT), amely ugyancsak a légköri szén-dioxid és metán mennyiségét méri. 2013-ra várható a tavaly februárban start közben megsemmisült amerika OCO (Orbiting Carbon Observatory) pótlása. Az új kezdeményezést irányító OHB System illetékesei szerint a CarbonSat egy lépéssel tovább megy majd, hiszen méréseinek térbeli és időbeli felbontása meghaladja majd a GOSAT és az OCO által nyújtott lehetőségeket. Így kivitelezhetővé válik akár pl. egyes városok, erőművek, ipartelepek, szemétlerakók, vulkánok, olaj- és gázmezők kibocsátásának pontos meghatározása a világűrből.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024