Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Jégolvadás az Északi-sarkvidéken
(Rovat: Környezetünk védelme, Időjárás és előrejelzése - 2012.08.31 07:15.)

Augusztus végére rekordot jelentő mértékben összehúzódott a sarkvidéki tengerek jégtakarója.

Az északi-sarkvidéki tengereket borító jég összfelülete idén augusztus 26-án már 4,17 millió km2 alá csökkent. Ennyi volt a 2007-ben mért eddigi negatív rekord.



A százalékos jégborítottsági térkép az amerikai katonai meteorológiai műholdakon repülő mikrohullámú berendezések (Special Sensor Microwave Imager/Sounder, SSMIS) adatai alapján készült. Fehér és világoskék színek jelzik a még erősen jég borította helyeket. Sötétkék a nyílt tengerfelszín, szürke a szárazföld. A sárga körvonal egyfajta „szokásos” jégkiterjedést mutat: azt a területet határolja, ahol régebben, 1979 és 2000 között legalább a vízfelszín 15%-án jégborítás volt, az akkori évek augusztus 26-i napjainak legalább felében. (Kép: NASA EO / Jesse Allen / National Snow and Ice Data Center)

Idén áprilisban az arktikus tengeri jég még az átlagoshoz közeli mennyiségben volt jelen, de júniustól beindult a nagy sebességű olvadás. A legmelegebb időszakban napi 150 ezer négyzetkilométerről tűnt el a jégborítás, ami a sokéves átlag duplája. A korábbi rekordok 2002-ben, majd 2005-ben és 2007-ben is megdőltek. Mivel az éves minimum szokás szerint szeptemberben várható, a mostani jégfogyás még nem állt meg.

A tengeri jég jelentős mértékű olvadása azt jelenti, hogy a télen újrafagyó jégpáncél jövőre csak egy éves lesz, ami vékonyabb és így jobban ki van téve a nyári olvadásnak, mint a több éven át hízó jégpáncél. A mostani rekordméretű olvadásnak is ez – az elmúlt évek olvadásai miatt elvékonyodó jég –, valamit egy erős, a meleg levegőt a sarkvidék fölé szállító ciklon lehetett az oka. A jégolvadás önmagát erősítő folyamat, ugyanis amíg a fehér jég inkább visszaveri a beeső napsugarakat, addig a sötétebb nyílt tengerfelszín elnyeli az energiát, jobban felmelegszik.

Az Északi-sarkvidéken idén nyáron nem ez volt az egyetlen rendhagyó jelenség. Ugyancsak műholdas mérések alapján kimutatták, hogy a szárazföldön, Grönlandon júliusban hatalmas területeken olvadt meg a jég felszíne. Augusztus elejére közel jégmentessé vált az északnyugati átjáró, az Atlanti- és a Csendes-óceánt Kanada északi partvidékénél összekötő sarkvidéki hajózási útvonal, ami régebben egész éven át be volt fagyva. Ahogy az egyik szakértő fogalmazott a jelenségekkel kapcsolatban: talán a legmeglepőbb az egészben az, hogy már meg sem lepődünk...

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024