Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Környezeti felmérés Floridában, magyar részvétellel
(Rovat: Környezetünk védelme, Hazai kutatóhelyek és űripar - 2012.11.30 14:15.)

A NASA megbízásából robotrepülőről végzett hiperspektrális távérzékeléssel gyűjtöttek anyagot a korallzátonyok víz alatti növényzetéről.

A feladatot a Galileo Group, egy a hiperspektrális távérzékelésre és adatfeldolgozásra szakosodott amerikai vállalat végezte el, amelynek magyarországi együttműködő partnere a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola Távérzékelési és Vidékfejlesztési Kutatóintézete.


A hiperspektrális képalkotáshoz sok különböző hullámhosszon készített felvételeket használnak. Az érzékelőket általában repülőgépre, esetleg műholdra telepítik. Az eljárás – fejlett képfeldolgozó algoritmusok és elemzési eljárások segítségével – alkalmas a megfigyelt objektumoknak a színképi jellemzőik alapján való elkülönítésére. Alkalmazzák például szerves anyagok nyomon követésére, mérésére vagy a növényi stressz, a szennyezések hatásainak megfigyelésére.

A most befejezett floridai munka során a hiperspektrális érzékelő egy robotrepülőgép fedélzetén működött, és a partvidék korallzátonyainak környezetében élő vízinövény, a tengerifű felmérésére használták. A cél a környezeti változásokra érzékeny tengerifű életterének, elterjedésének, a növényi fotoszintézis mérékének feltérképezése volt. Hosszabb távon a változások követésével, más mérési adatokkal való összehasonlításával a környezet állaptáról szerezhetnek információt.


A projekt emellett demonstrálta, hogy a robotrepülőgépes távérzékelő technológia sikeresen alkalmazható környezeti megfigyelési célra az Egyesült Államok olyan légterében, ahol kicsi a légi forgalom. Ellenőrzésképp hasonló méréseket végeztek hagyományos, személyzettel repülő gépekről is. Az adatok tudományos feldolgozása még tart, és 2013-ban további repüléseket is terveznek.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024