Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az ISS új „szeme”
(Rovat: Környezetünk védelme, Katasztrófák ellen , Az űrállomás és az USA - 2013.03.06 07:15.)

A Nemzetközi Űrállomásra (ISS) januárban telepített új földmegfigyelő kamerarendszer bemutatkozó felvétele.

Az ISERV Parthfinder berendezés, amely a Destiny modul Föld felé néző ablakán át készít felvételeket, egyelőre egy technológiai kísérlet. Ha beválik, még nagyobb teret kaphat a földmegfigyelés az ISS programjában. A távirányítható kamerarendszer tavaly nyáron, a japán Kounotori-3 (HTV-3) teherűrhajóval jutott fel az űrállomás fedélzetére, ahol idén januárban kerítettek sort a beüzemelésére.


Chris Hadfield kanadai űrhajós és a felszerelés előtt álló ISERV automata kamera az űrállomáson. (Kép: NASA)

Az ISERV rövidítés megfejtése: ISS SERVIR Environmental Research and Visualization system. Ezen belül a SERVIR egyrészt egy „szolgálni” jelentésű spanyol szó. Másrészt egy olyan amerikai programot takar, amelynek keretében az Egyesült Államok műholdas adatokat, térképeket és egyéb információt ad át fejlődő országok döntéshozóinak, környezetvédelmi és katasztrófa-elhárítási feladatok támogatására.

Az ISERV Pathfinder egy kereskedelmi forgalomban is beszerezhető minőségű kamerát, egy távcsövet, és egy az irányításukra alkalmas rendszert fogal magába. Ha


Az ISERV Pathfinder kamerájának első felvétele február 16-án készült, és Panama területének egy részét, a San Pablo folyót mutatja. A vidék átmenetet képez a mezőgazdasági művelésű területek és a mangroveerdők között, Panamában természetvédelmi oltalom alatt áll, és felkerült a Föld legfontosabb vizes élőhelyeit felsoroló Ramsari Egyezmény listájára. A nem szokványos tájolás szerint az északi irány a kép jobb felső sarka felé mutat. (Kép: NASA / Burgess Howell / SERVIR Global program)

Az ISS-en működő berendezést a Földről, a NASA Marshall Űrközpontjából (Huntsville, Alabama) irányítják, együttműködve a közép-amerikai, kelet-afrikai és a Hindukus-Himalája térségben levő regionális központok kutatóival. A pozicionálást végző számítógépes rendszer az űrállomás helyzete és pályája ismeretében meghatározza, hogy egy adott kijelölt területről mikor lehet a legközelebb felvételeket készíteni. Ha a feltételek megfelelőek, egy-egy átvonulás alkalmával akár 100 képet is fel tudnak venni, másodpercenként 3-7 felvételes sebességgel. A felszíni felbontás elérheti a 3,2 métert.

A most üzembe helyezett rendszer segítségével a módszer korlátait, fejlesztési lehetőségeit szeretnék felmérni, mielőtt egy állandó kamerarendszert vinnének az űrállomásra. Kíváncsiak rá, hogy az ISS ablaka hogyan torzítja a leképezést, milyenek a szükséges fényviszonyok, milyen légköri körülmények között lehet használható felvételeket készíteni. A beállítási próbák még néhány hétig vagy hónapig folynak, utána a kutatóközösség és a katasztrófavédelmi szakemberek használatba vehetik az új földmegfigyelő szolgáltatást.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024