Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Kambodzsa eltűnő erdei Műholdképeken a változás, ami a délkelet-ázsiai országban történik. A világon itt az egyik leggyorsabb az erdőterületek arányának csökkenése.
Kambodzsa kiterjedt vidékein az erdővel sűrűn borított területek az elmúlt évtized során jelentős részben egyszerűen eltűntek – ez még egyes védelem alatt álló helyekre is igaz. Az erdőirtás legfőbb oka a faanyag kitermelése mellett a gumiültetvények térnyerése.
Az amerikai Landsat-7 képe 2000. december 31-én készült Kambodzsa egy szinte teljesen érintetlen erdővel borított területéről. (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / U.S. Geological Survey / Global Forest Watch)
Alig másfél évtizeddel később, 2015. október 30-án így látta ugyanezt a területet a Landsat-8. A geometrikus mintázat az utakat és a gumiültetvényeket jelzi, amelyek a tarra vágott erdők helyét foglalják el. (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / U.S. Geological Survey / Global Forest Watch)
A kutatók a Landsat földmegfigyelő műholdak hosszú időre visszanyúló felvételeinek segítségével próbálják megbecsülni az erdőterületek zsugorodásának mértékét világszerte. A Föld sok országában gyors ütemben irtják ez erdőket, közülük is kiemelkedik Kambodzsa. Hektárban mérve az évente eltűnő erdőterületeket, vannak a kétes értékű „ranglistán” előttük álló országok is, de ami a százalékos csökkenést illeti, Kambodzsa vezet. 2001 és 2014 között az éves erdővesztési arány 14,4%-kal emelkedett. Másképp fogalmazva, 1,44 millió hektár erdőterületet semmisítettek meg. Egyéb országok, ahol a műholdas adatokon alapuló elemzés szerint nagyon felgyorsul az erőirtás aránya, Sierra Leone (12,6%), Madagaszkár (8,3%), Uruguay (8,1%) és Paraguay (7,7%).
Az elemzők szerint Kambodzsában a gumiárak világpiaci emelkedése és földterületek hazai és külföldi befektetőknek való koncesszióba adása vezetett a felgyorsuló erdőpusztításhoz. Az utóbbi tényező szerepét igazolja, hogy a koncessziós területeken akár kétszer olyan gyors lehet az erdőirtás üteme, mint másutt.
A Marylandi Egyetem (Global Land Analysis and Discovery, GLAD) és a World Resources Institute szakemberei olyan heti rendszerességű információs szolgáltatást indítottak, amely az újonnan beérkező Landsat műholdképek alapján megbecsüli az erdőterületekben történt változást és e-mailben értesíti a felhasználót. Az ingyenesen elérhető alkalmazás már Kongó, Uganda, Indonézia, Peru és Brazília területére működik. Kambodzsa és más trópusi országok is bekerülnek a rendszerbe, már 2017-ben.
| |||
|