Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Amazônia-1
(Rovat: Környezetünk védelme, India a világűrben - 2021.02.28 07:15.)

Egy indiai PSLV rakéta állította pályára az Amazônia-1 nevű brazil földmegfigyelő holdat.

A PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) rakéta sriharikotai startjára február 28-án, magyar idő szerint reggel 5:54-kor került sor. Az elsődleges rakomány a 637 kg induló tömegű Amazônia-1 (vagy SSR-1) brazil távérzékelési műhold volt. Az űreszköz a tervek szerint 850 km magas, 98,4° hajlásszögű, 100 perc keringési idejű napszinkron pályára került. Fő műszere az AWFI nevű nagylátószögű kamera, amely 60 m-es felbontást biztosít látható és közeli infravörös tartományokban egy 760 km széles sávban. Az SSR-1 az első teljes egészében a dél-amerikai ország által tervezett és épített távérzékelő műhold, mely elsősorban az amazóniai erdőket, illetve erdőirtást fogja figyelemmel kísérni. Az Amazônia-1 a tervek szerint a kínai–brazil CBERS-4-gyel koordinált méréseket is fog végezni, tervezett élettartama 4 év.



Az Amazônia-1 műhold fantáziarajzon (fent) és a szerelőcsarnokban (lent)

A PSLV másodlagos rakományként egy sor nano- és mikroműholdat is pályára állított:

  • Az SDSAT (Satish Dhawan SAT) nevű nanoholdat a Space Kidz India építette, célja a sugárzási szint és az űridőjárás tanulmányozása, valamint nagy távolságú távközlési kísérletek elvégzése.
  • A UNITYsat több indiai egyetem és kutatóintézet együttműködésében készült rádiós átjátszó műhold.
  • A SindhuNetra szintén indiai nanohold, egy technológiai demonstrátor, akárcsak
  • az amerikai SAI-1 NanoConnect-2.
  • Meg kell még említeni a kétirányú adatátvitelre használható, 12 amerikai SpaceBEE műholdat is. (Ezekből a novemberi, 16. Electron start keretében került pályára 24 darab, legutóbb januárban pedig egy Falcon-9 rakétával 36 darab.)

A mostani indítás egyébként a PSLV-C51 jelzést viselte, ami azt jelenti, hogy ez volt a rakétatípus ötvenegyedik repülése (s ezekből csak kettő volt kudarc – köztük az első, ami azért gyakran előfordul egy új rakétával). Így a PSLV nem csak a legmegbízhatóbb indiai, de a világon is az egyik legbiztonságosabb rakéta.

Indiából a koronavírus-járvány hatására 2020-ban csak kétszer hajtottak végre űrindítást. Mind a novemberi, mind pedig a decemberi start PSLV rakétával történt. A mostani indítás az ország idei első kozmikus rakétastartja volt. Az ISRO által a starthoz készített, a rakétát, annak repülési profilját, valamint rakományát bemutató prospektust az érdeklődők letölthetik innen.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024