Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Környezetbarát gyapottermesztés
(Rovat: Környezetünk védelme, GMES - Copernicus , Új eszközök és anyagok - 2023.07.22 07:15.)

Mesterséges intelligenciával kiértékelt műholdas megfigyelések segítségével szeretnék minősíteni a gyapottermelő gazdaságokat Indiában.

Legalábbis ezt célzó demonstrációs projektet indított az ESA június elején. A módszerrel szeretnék kiszűrni a csalásokat abban az eljárásban, amelynek eredményeképpen a gazdaságok gyapottermelését környezetbarátnak (organikusnak) minősítik. Az alkalmazáshoz szükséges szoftvert a német Marple cég fejlesztette, ezt a szoftvert akarják betanítani arra, hogy az ESA műholdjainak, elsősorban a poláris pályán keringő Sentinel–2 műholdaknak az adatai alapján azonosítsák a gyapotföldeket, és automatikusan osztályozzák a termelés módja szerint.


Az EU és az ESA Copernicus műholdas földmegfigyelő rendszerének Sentinel–2B műholdját 2017 márciusában állították poláris Föld körüli pályára. (Kép: Airbus)

A Marple ugyancsak az ESA-val együttműködve két évvel ezelőtt Üzbegisztánban már kipróbálta a módszerét, ahol 98%-os biztonsággal sikerült megkülönböztetniük a környezetbarát és a hagyományos módszerrel gyapotot termelő gazdaságokat. Az újonnan indított projektre azért van szükség, mert a mezőgazdasági termelés környezeti feltételei szempontjából sokkal homogénebb Üzbegisztánban szerzett tapasztalatok nem alkalmazhatók közvetlenül Indiában, ahol az az országon belül jelentősen eltérő éghajlati viszonyok mellett termesztik a gyapotot, sok a kisebb gazdaság és gyakori a termesztett növények keveredése, ami megnehezíti a környezetbarát módon gyapotot termelő gazdaságok azonosítását, ezért a szoftver továbbfejlesztésére van szükség. Az indiai demonstrációs projektet a textilipar számára önkéntes alapon globális elvárásokat kidolgozó nonprofit szervezettel, a GOTS-szal (Global Organic Textile Standard) együttműködve hajtják végre.

A szoftver a műholdas szenzoroknak a vegetáció, a víz és a talaj állapotára vonatkozó adatait használja, továbbá az úgynevezett normalizált differenciális vegetációs indexet (NDVI) és hasonló paramétereket, amelyekkel a vegetáció egészségi állapotát és sűrűségét jellemzik. Várakozásaik szerint az Indiára vonatkozó első eredmények már az idei év vége előtt várhatók, amelyeket a GOTS a terméshozam becslésének pontosabbá tételére is fel akar használni.

A GOTS szerint az új módszer elsősorban azon kisebb gazdaságok számára lehet előnyös, amelyek hagyományos, ám mégis környezetbarát termelést folytatnak, és így megszerezhetik az organikus minősítést. A szervezet hangsúlyozza, hogy a minősítés odaítélése előtt a csalások kiszűrése érdekében szúrópróbaszerűen helyszíni vizsgálatokat is végeznek. A projektet az ESA az üzleti alkalmazásokat segítő programja (BASS, Business Applications and Space Solutions) keretében 500 ezer euróval támogatja.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024