Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Sikeres Proton indítás: Inmarsat-4-F3
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2008.08.19 12:00.)

Az orosz hordozórakéra kereskedelmi indítása során pályára állt az Inmarsat-4-F3 mobil távközlési műhold. A Briz-M végfokozat ezúttal rendben működött, nem úgy, mint öt hónappal ezelőtt.

A startra magyar idő szerint ma (augusztus 19-én) hajnalban, 0:43-kor került sor Bajkonurból. Az Inmarsat-4-F3 útja a geostacionárius átmeneti pálya eléréséig 9 órába telt. A hordozórakéta első három fokozata 10 perc alatt befejezte a működését. Az áttervezett Briz-M végfokozat ezután még öt alkalommal indult be, hogy kialakítsa a műhold tervezett pályáját.

A Proton rakéták kereskedelmi startjai az ILS (International Launch Services) szervezésében a március közepén történt fiaskó után most indultak újra. Akkor az AMERICOM-14 távközlési műhold nem érte el a szükséges pályamagasságot. Mint a vizsgálatok során kiderült, az égésterméket elvezető egyik cső szakadt el működés közben a Briz-M végfokozatban, s ez vezetett az idő előtti leálláshoz.


Inmarsat-4 sorozatú műhold Föld körüli pályán. (Fantáziakép: EADS Astrium)

A közel 6 tonnás Inmarsat-4-F3 műhold Európában, az EADS Astriumnál épült. Ez egy hármas sorozat utolsó darabja: az Inmarsat-4-F1 2005 márciusában indult Atlas-5 rakétával, az F2 jelű műhold 2005 októberében, a Sea Launch Zenyit rakétájával. Az új, F3-as holdat is szélessávú adat- és hangátviteli szolgáltatásokra használják mobil földi terminálok között. Az Inmarsat-4 sorozat műholdjai több mint 200 irányított nyalábbal biztosítják a megfelelő jelerősséget a kisméretű vevőberendezések számára. A kezdeti tesztek után az Egyenlítő és a 98° nyugati hosszúsági kör metszéspontja fölé kerülő műhold Észak- és Dél-Amerika lefedettségét javítja. Ezzel az új generációs Inmarsat műholdak együttesen teljes globális lefedettséget biztosítanak majd.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024