Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Ariane Afrikáért Két, főleg az afrikai kontinens lakóit kiszolgáló távközlési műholdat állított pályára az európai hordozórakéta.
A startra az Ariane-5 rakéták bázisáról, Dél-Amerikából, pontosabban Francia Guyanából, Kourouból került sor augusztus 4-én, magyar idő szerint 22:59-kor. A hasznos teher az egyiptomi Nilesat-201 rádiós és televíziós műsorszóró hold, valamint a Rascom-QAF-1R, amely telefonos, internetes kapcsolatot, valamint közvetlen televíziós műsortovábbítást végez majd. Mindkét űreszköz geostacionárius pályára kerül, s mindkettőt a francia Thales Alenia Space gyártotta. A Föld körüli pályára érve a rakétáról elsőként levált Nilesat-201 tervezett élettartama 15 év. Geostacionárius pozíciója 7° nyugati hosszúságnál lesz, ahol három másik műholdhoz (az egyiptomi üzemeltető, a Nilesat 101-es és 102-es jelű holdjához, valamint az Eutelsat Atlantic Bird-4A holdjához) csatlakozik majd. A 24 Ku- és 4 Ka-sávú transzponderrel felszerelt űreszköz szeptemberben kezdheti meg működését. Az elsődleges funkciója, a műsorszórás mellett szélessávú internetkapcsolatot is kínál észak-afrikai, közel- és közép-keleti ügyfeleinek.
Az Ariane-5 orrkúpja a szerelőcsarnokban. (Kép: Arianespace)
A Rascom-QAF-1R 2,85° keleti hosszúság fölé kerül, ha majd eléri a kb. 36 ezer km magas geostacionárius körpályát. Az űreszköz egy lényegében azonos, de használhatatlanná vált műhold pótlására készült. (A 2007 decemberében ugyancsak Ariane-5 rakétával startolt Rascom-QAF fő fedélzeti hajtóműrendszere héliumszivárgás miatt használhatatlanná vált, ezért nem tudták vele a pályát kellőképpen megemelni. Ehelyett a kisebb teljesítményű manőverező hajtóműfúvókákat voltak kénytelenek használni. Emiatt a műhold hasznos élettartama drasztikusan – 15 évről 2 évre – csökkent.)
A távközlési műholdat üzemeltető szervezetben (African Regional Satellite Communications Organization) összesen 45 afrikai ország érdekelt. A cél, hogy a kontinens távoli vidékein is hozzáférhetővé tegyék az információs és távközlési technológiákat, például a távtanulást, távgyógyítást. A szélessávú internetkapcsolat biztosítása mellett tévé- és rádióadásokat is továbbít az ugyancsak 15 éves működésre szánt Rascom-QAF-1R, amely összesen 12 Ku- és 8 C-sávú transzponderrel üzemel.
| |||
|