Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Öt tonna friss űrszemét Az Eutelsat csütörtökön indult W3B távközlési műholdját az elszökött hajtóanyag híján nem tudják magasabb pályára irányítani, így feladatára alkalmatlanná vált.
A párizsi székhelyű műholdas távközlési szolgáltató, az Eutelsat legújabb, W3B jelű űreszköze október 28-án, magyar idő szerint pár perccel éjfél előtt állt Föld körüli pályára egy Ariane-5 hordozórakétával. Egy elnyúlt, ún. geostacionárius átmeneti pályára került, ahonnan a fedélzeti hajtóművek segítségével kellett volna fokozatosan feljebb emelkednie, hogy végül, mintegy két hét alatt eljusson a kb. 36 ezer km magasan húzódó geostacionárius pályára.
Az Eutelsat W3B műholdja már nem érheti el tervezett pályáját. (Fantáziakép: Thales Alenia Space)
A hajtóanyag egy látszólag tökéletes startot követően, röviddel a hordozórakéta végfokozatától való elválás után szökött el. Semmi jel nem mutat arra, hogy az Ariane-5-tel kapcsolatban lenne a hiba. (A rakéta csütörtöki másik hasznos terhe, a japán BSAT-3b rendben működik.) Az Eutelsat lemondott arról, hogy a W3B műholdat bármire is használni tudja. A piacvezető műholdüzemeltetőt közvetlen anyagi veszteség várhatóan nem éri, ugyanis az új űreszköz biztosítva volt. A W3B a Thales Alenia Space vállalat Spacebus 4000 C3 műholdplatformjának felhasználásával készült. Starttömege közel 5,4 tonna volt, és 15 éves működési élettartamra tervezték. Ebből most nem lett semmi. A kommunikációs kapcsolat megvan még a műholddal, bár pályája miatt nem mindig tartózkodik a megfelelő földi követőállomások látóterében. A Thales és az Eutelsat szakemberei most azon dolgoznak, hogy hogyan tudnák „eltakarítani” a használhatatlan űreszközt.
Az Eutelsat azonnal közölte, hogy pótlásképpen megkezdi a W3D jelű műhold fejlesztését, hogy az 2013-ban pályára kerülhessen. A most szerencsétlen véget ért W3B a 16° keleti hosszúság fölé került volna, ahonnan elsősorban Közép-Európát szolgálta volna televíziós és videós adattovábbítással. Emellett irányított nyalábjaival Madagaszkárt, más indiai-óceáni szigeteket érhetett volna el, valamint internetes adatátvitelt biztosított volna egyes afrikai területek számára. Kapacitását (56 Ku- és Ka-sávú transzponder) úgy tervezték, hogy elegendő legyen az elöregedő Eurobird-16 és SESAT-1 pótlására. Az Eutelsat rövid időn belül másodszor járt pórul a W3B számára kijelölt geostacionárius pozícióban: a 2008 decemberében ide felbocsátott W2M is felmondta a szolgálatot, bő egy hónappal a startja után.
A következő, Eutelsat W3C műhold 2011 közepén indulhat kínai Hosszú Menetelés hordozórakétával. Addig a már ott levő régi űreszközök „tartják a frontot”.
| |||
|