Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Heinrich Hertz: német műhold Ariane-5-tel
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Az Ariane rakéták - 2017.12.26 08:15.)

A készülő német távközlési hold lehet az egyik utolsó hasznos terhe a megbízható (de drága) európai nehézrakétának, mielőtt a 2020-as évek elején átveszi szerepét az Ariane-6.

A német OHB Systems cég, a Heinrich Hertz-ről elnevezett, geostacionárius pályára szánt kísérleti távközlési műhold gyártója kötötte le az Arianespace vállalatnál az indítást, amely 2021 végén vagy 2022 elején lesz esedékes. Az űreszköz a német űrügynökség (DLR) megbízásából épül.

A tervezett start egybeesik azzal az időszakkal, amikorra már elkészül az Ariane-6 fejlesztése, és a két európai rakéta mindegyikét használják: a kifutó Ariane-5-öt még, az utódját már. Az elképzelések szerint az Ariane-6 ekkor fogja megszerezni a kellő elismerést és bizalmat, hogy a kereskedelmi partnerek megrendeléseiket átirányítsák az új típusra, a régi hordozórakétát pedig fokozatosan kivonják a forgalomból. Az Ariane-6 bemutatkozó indítása 2020 közepére várható. Mint szeptemberben mi is megírtuk, az Ariane-6 első szerződött hasznos terhei az Európai Űrügynökség megbízásából Galileo navigációs műholdak lesznek.

Az Ariane-6 fejlesztését a piaci verseny kényszerítette ki, elsősorban az amerikai SpaceX hordozórakétái. A remények szerint az új európai hordozóeszközzel megfelezhetők lesznek az Ariene-5 árai. Hiába rendkívül megbízható a jelenlegi európai nehézrakéta „ a legutóbbi 82 (!) startja hiba nélkül zajlott ”, az árai nem lesznek versenyképesek.


Fantáziarajz a Heinrich Hertz távközlési műholdról. (Kép: OHB Systems)

A Heinrich Hertz a maga 3450 kg-os tömegével az Ariane-5 számára egymagában túl kicsi, szokás szerint nyilván egy másik, nagyobb méretű, ugyancsak geostacionárius pályára szánt űreszközzel együtt fog startolni. Fedélzetén mintegy 20 technológiai kísérleti berendezés repül majd német vállalatok és kutatóintézetek fejlesztésében. Emellett Ku- és Ka-sávú transzpondereivel a német szövetségi haderő távközlési feladatainak ellátásában is részt vesz. A DLR júliusban ítélte oda a 310,5 millió eurós megbízást az OHB-nek. A műhold az Európai Űrügynökség (ESA) által is támogatott SmallGEO platformra épül. Az első ilyen SmallGEO műhold, a spanyol Hispasat 36W-1 idén januárban állt pályára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024