Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
OneWeb: az első adag Bajkonurból Most 34 műholddal bővül a rendszer, de idén még várhatunk számos hasonló indítást Bajkonurból, az orosz távol-keleti Vosztocsnijból, sőt Kourouból is.
(Kép: Arianespace / OneWeb)
A OneWeb idei első startját a kazahsztáni indítóhelyen február 6-án, magyar idő szerint 22:42-kor (helyben már 7-én éjjel 2:42-kor) hajtották végre. A hordozórakéta egy Fregat-M végfokozattal felszerelt orosz Szojuz-2.1b volt. Tavaly februárban ugyancsak egy Szojuz rakétával, de Francia Guyanából, a Kourou űrközpontból kezdték meg a OneWeb alacsony pályás távközlési műholdrendszerének kiépítését – akkor még csak 6 holddal, kísérleti célból. Ez a mostani 34 űreszköz már a cég új, Floridában, a Kennedy Űrközpont tőszomszédságában felépített üzemében készült. Vagyis némileg ironikus, hogy a startjukra a világ túlsó feléről kerítettek sort...
A Ku-sávú kommunikációs berendezésekkel felszerelt 34 műhold és a stáb csoportképe a start előtti előkészületek során. (Kép: OneWeb Satellites)
A OneWeb tervezett globális szélessávú műholdas internetszolgáltatásának alapját jelentő műholdrendszert az elkövetkező két évben 20, három különböző ország területéről végrehajtandó start során tervezik kiépíteni. A pályára állítandó űreszközök teljes száma megközelíti majd a 650-et. A startok szervezésére az Arianespace vállalat kapott megbízást. Egy-egy alkalommal egyszerre 32–36 OneWeb műhold kerülhet alacsony Föld körüli pályára. A londoni székhelyű OneWebnél úgy számolnak, hogy az idei év végére már elindíthatják kezdeti szolgáltatásukat, 2021-ben pedig globális lefedettséget érhetnek el. A műholdakat Floridában a OneWeb és az Airbus Defence and Space közös vállalkozása, a OneWeb Satellites gyártja sorozatban. A tavaly júliusban megnyitott üzemben a cél, hogy a kisebb hűtőszekrény méretéhez hasonlítható (147,5 kg-os) űreszközökből a két gyártósoron naponta két új példánnyal végezzenek. Egyelőre még nem tartanak ennél a sebességnél. A Kazahsztánból most felbocsátott műholdakat decemberben és januárban egy-egy hatalmas Antonov szállító repülőgép gyomrában repítették a gyárból a starthelyig.
(Kép: Stephen Clark / Spaceflight Now)
A OneWeb műholdjait 5 éves hasznos élettartamra tervezték. Energiával való ellátásukat napelemtáblák biztosítják, manőverezni xenon hajtóanyaggal dolgozó ionhajtóművekkel fognak. Ezzel a meghajtással érik majd el a működési pályájuk 1200 km-es felszín feletti magasságát is. A műholdsereget itt több pályasíkba szervezik, hogy a majdan teljesen kiépített rendszer tagjai „körbevegyék” az egész Földet. A mostani kezdeti konstellációt később 1980 darabosra tervezik bővíteni, ha a szélessávú internetszolgáltatási üzlet beindul. A piacon azonban más versenytársak is aktívak, gondoljunk csak a SpaceX Starlink rendszerére. Ez utóbbiból eddig már 240 műhold állt pályára, csak idén januárban már két 60-as adag. Ami a műholdaknak a csillagászati megfigyeléseket zavaró, egyre nagyobb figyelmet kapó hatását illeti, a OneWeb esetében kicsit jobb a helyzet: az űreszközök kisebb méretűek és magasabban repülnek. | |||
|