Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Japán és koreai műhold, európai rakétával
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Környezetünk védelme - 2020.02.19 13:15.)

Az Ariane-5 rakéta idén másodszor indult, ezúttal egy-egy geostacionárius pályára szánt japán és dél-koreai műholddal.

A japán JCSAT-17 távközlési hold, valamint a dél-koreai Geo-Kompsat-2B távérzékelő űreszköz február 18-án, magyar idő szerint 22:18-kor indult Dél-Amerikából, Francia Guyanából, a Kourou űrközpontból. Azóta rendben a kijelölt elnyúlt elliptikus átmeneti pályáikra kerültek, ahonnan saját erőből emelik majd meg a pályamagasságot, hogy elérjék az egyenlítői sík közelében, 36 ezer km magasan húzózó geostacionárius körpályát.


Az Ariane-5 rakéta VA252-es számú repülésének első pillanatai. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Photo Optique Vidéo du CSG / P. Piron)

A két műhold együttes tömege 9236 kg volt. Ehhez járultak még az adatpterek és rögzítésükre szolgáló eszközök, így összesen több mint 10 tonnát (pontosan 10 206 kg-ot) emelt a magasba az európai nehézrakéta. A hasznos terhek közül a nagyobbik a JCSAT-17 volt (5857 kg), felül foglalt helyet és a start után 27 perccel önállósodott. Tulajdonosa a japán SKY Perfect JSAT Corporation, feladata Japánban és környékén szélessávú adatátviteli szolgáltatások nyújtása lesz. Tervezett hasznos élettartama legalább 15 év, de a hajtóanyaga akár 21 évre is elegendő lehet.


A JCSAT-17 távközlési műhold Japán felett, a 18 m átmérőjű, fémhálóból készített paraboloid tükröző felületű S-sávú kommunikációs antennájával, a gyártó Lockheed Martin fantáziaképén. A fedélzeten S-, C- és Ku-sávú transzpondereket helyeztek el, a műhold állomáshelye 136° keleti hosszúság fölött lesz. (Kép: Lockheed Martin)

A kisebbik Geo-Kompsat-2B műhold (3379 kg) 4 perccel később állt önálló pályára, üzemeltetője a KARI (Korea Aerospace Research Institute). Feladata az óceánok vizsgálata, valamint környezeti adatok gyűjtése. Két fő fedélzeti műszere a GOCI-II (Geostationary Ocean Color Imager-II) és a GEMS (Geostationary Environment Monitoring Spectrometer). Az előbbit Európában az Airbus, az utóbbit Amerikában a Ball Aerospace cég készítette. A GEMS az első olyan, a levegő minőségének megfigyelésére készült érzékelő, amely geostacionárius pályamagasságban működik majd. Óránként méri majd olyan összetevők koncentrációját, mint az ózon és a nitrogén-dioxid. Ezzel lehetővé válik a légszennyezés figyelése, előrejelzése, a szennyező anyagok útjának követése a légkörben. Magát a műholdat Korában gyártották, működését 10 évre tervezik.


Geo-Kompsat-2B műhold a Föld körül. (Fantáziakép: KARI)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024