Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Starlink, negyvenedik alkalommal Újból 48 darab állt pályára a SpaceX kiépülő internetes műholdseregébe. A Falcon-9 rakéta Floridából startolt. A helyszín Cape Canaveral 40-es startállása, az időpont március 9-én, magyar idő szerint 14:45 volt. A Starlink 4-10 jelű küldetés alkalmával ezúttal 48 műholdat helyeztek ez a Falcon-9 orrkúpja alatt. A rakéta első fokozatát most negyedszer használták, legutóbb nem is túl rég, 37 nappal ezelőtt, január 31-én, amikor egy COSMO-SkyMed olasz radaros földmegfigyelő műhold felbocsátásánál volt főszerepe.
(Kép: SpaceX)
Ez volt a 40. alkalom, amikor Starlink holdak csoportja indult a rakéta elsődleges hasznos terheként. A SpaceX rendszerének kiépítése 2019 májusában kezdődött, az eső tesztműholdakat 2018 februárjában bocsátották fel. Csak az idei évből eddig eltelt bő két hónap alatt ez volt a hetedik Starlink start, a legutóbbi kevesebb mint egy hete, március 3-án.
A jelenleg működő közel 2000 műhold messze a világ legnagyobb műholdseregét teszi ki, közel négyszer akkora darabszámmal, mint a konkurens OneWeb ugyancsak szélessávú internetes szolgáltatásra szánt rendszeréé. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán a Planet földmegfigyelő műholdrendszere áll, több mint 200 darabbal. A SpaceX hosszabb távú terveiben akár 42 ezer műhold felbocsátása szerepel, a végső számot a piaci igények alakíthatják.
A Starlink földi termináljai konfliktusövezetekben – például Ukrajnában, ahol a háború kezdete után aktiválták a szolgáltatást és már vevőegységeket is szállítottak az országba – ki vannak téve az elektromágneses zavarásnak, naponta akár órákon át. A cég szoftverfrissítéssel igyekszik kezelni a problémát. Elon Musk március elején azt mondta, hogy nagyobb hangsúlyt fektetnek a kiberbiztonsági szempontokra. A Starship program késése miatt szintén csúszni fog a Starlink új generációjának (V2) indulása. Ezeket a műholdakat már nagyobb adagokban, a nehézrakétával tervezik pályára helyezni. Addig is a Falcon-9-cel való startok változatlan formában folytatódnak. A reményeik szerint az év további időszakban is tartani tudják az átlagosan nagyjából hetente egy új indítást.
Egy felhasználói terminál háztetőre telepített antennája. (Kép: SpaceX)
A most felbocsátott műholdcsoport tagjai valamivel 300 km-es magasság fölött kezdik Föld körüli „pályafutásukat”, onnan emelkednek az 540 km magas, 53,2° hajlásszögű végleges pályáikra. | |||
|