Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két távközési hold Falcon-9-cel
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, SpaceX - 2023.04.29 09:15.)

A közepes magasságú pályára szánt új generációs O3b internetszolgáltató műholdak Floridából indultak.

A start magyar idő szerint április 29-én 0:12-kor (helyben még 28-án) volt. A SpaceX Falcon-9 rakétája a Cape Canaveral űrhaderőbázis 40-es starthelyéről emelkedett a magasba. (A cég Falcon Heavy nagyrakétája a szomszédban, a NASA Kennedy Űrközpontjának 39A indítóállásában várakozott az alig több mint egy órával későbbre betervezett felbocsátására, de azt végül az utolsó percben elhalasztották. Így most nem jött össze a két start gyors egymásutánban, pedig a kis időkülönbség új rekordot jelentett volna.)


A SpaceX két hordozórakétája felbocsátásra várva két floridai indítóállásban: balra a most elindult Falcon-9, jobbra a háttérben a Falcon Heavy, amelynek startját el kellett napolni. (Kép: SpaceX)

A Falcon-9 indítás megrendelője a luxemburgi székhelyű nagy távközlésiműhold-üzemeltető, a SES volt. A hasznos teher az O3b mPOWER hálózatba szánt két újabb űreszköz. A műholdakat a Boeing építette, az első két példány tavaly decemberben ugyaninnen, egy ugyanilyen típusú rakétával állt pályára. A második generációs O3b holdak az egyenlítői síkban húzódó, 8000 km magas pályáról nyújtanak szélessávú internetes adatátviteli szolgáltatást, főleg távközlési cégek, repülőtársaságok, hajók üzemeltetői és a külvilágtól elzárt közösségek számára. Lefedettségi területük az 50°os északi és déli szélesség között fekvő régió.


A két O3b mPOWER műhold, a rendszer 3. és 4. számú példánya bekerül a rekéta orrburkolata alá. (Kép: SpaceX / SES)

A két műhold együtt mintegy 4,1 tonna indítási tömegű volt. A Falcon-9 elhasznált első fokozata az Atlanti-óceánon várakozó úszó platformra érkezett vissza. A második fokozat három begyújtása után az űreszközöket több mint 7000 km magasságban engedte el, a kezdeti pálya hajlásszöge 10°. Innen a műholdak ionhajtóművei segítségével alakítják majd ki a végleges magasságot és a 0° körüli inklinációt.


A közepes magasságú, egyenlítői pályákat használó második generációs O3b műholdrendszer működési elve. (Kép: SES)

A SES már 20 darab első generációs O3b műholddal rendelkezik közepes magasságú pályákon, tavaly december óta pedig – mint említettük – már a nagyobb kapacitású második generációs példányokból is repül kettő. A mostani pár után a következő, az 5. és 6. számú műholdakkal várhatóan még az idei év vége előtt elindul egy Falcon-9-cel. A SES eddig 11 példányt rendelt meg a gyártótól, a további startokra 2024-ben kerülhet sor.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024