Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Macskás videó érkezett
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Távoli világok kutatói - 2024.01.06 10:15.)

A hír aligha tartozna portálunk profiljába, ha a filmet nem a NASA küldte volna a Földre, méghozzá csaknem 31 millió kilométer távolságból.

A lézeres adattovábbítással küldött ultranagy felbontású üzeneten egyébként az látható, hogy egy Taters nevű macska a lézeres mutató piros fénypontját kergeti. Amint a Sugárhajtás Laboratóriuma munkatársa elmondta, Taters egyik kollégájának házi kedvence. Az üzenet témájául azért éppen egy macskát választottak, mert ezzel akartak utalni arra a csaknem száz évvel ezelőtti eseményre, amikor 1928-ban az első kísérleti televíziós adás során egy korabeli rajzfilmhős macska szobráról közvetítettek felvételt, manapság pedig a közösségi médiában a különféle macskás videók a legnépszerűbb tartalmak közé tartoznak. A lézermutató fénypontjával viszont a mostani kísérletben használt adattovábbítási technológiára kívántak utalni. Az üzenet vételével a NASA saját korábbi, hasonló technológiával felállított rekordját döntötte meg.


A NASA Sugárhajtás Laboratóriuma (Jet Propulsion Laboratory, JPL) munkatársai fogadták a Psyche szondáról a Palomar-hegyi obszervatóriumon keresztül érkező videót a 2023. december 11-i lézeres adattovábbítási kísérletben. (Kép: NASA / JPL-Caltech)

A 15 másodperces felvételt a tavaly októberben indított Psyche szondára szerelt mélyűri optikai kommunikációs kísérleti eszközzel (DSOC, Deep Space Optical Communications experiment) sugározták vissza a Földre. A filmet még a szonda indítása előtt, a Földön töltötték fel a DSOC-be. A képeken a macskán kívül a Psyche szonda pályája, a Palomar-hegyi távcső kupolájának rajza, valamint a lézeres adattovábbításra vonatkozó technikai információk is láthatók. A DSOC infravörös lézerének jele csaknem 31 millió kilométer távolságból 101 másodperc alatt érte el a Földet. A módszert korábban Hold–Föld viszonylatban már használták, a mostani kísérletben azonban nyolcvanszor nagyobb volt az áthidalt távolság.

A NASA közel 31 millió kilométer távolságból, a Psyche szondán működő DSOC berendezés infravörös lézerével 267 megabit/s adattovábbítási sebességgel küldte a Földre a berendezésbe még a start előtt feltöltött videót. (Forrás: New Scientist, YouTube)

A továbbiakban a Psychén működő DSOC-vel két éven keresztül nagy sávszélességű tesztadatokat fognak a Földre sugározni. Hosszú távon a NASA az űrbeli adattovábbításban a rádiós helyett teljes egészében a lézeres kommunikációra kíván áttérni, ami nagyobb adattovábbítási sebességet biztosít, így a jövő űrküldetései nagyobb felbontású képeket és videókat küldhetnek a Földre.

A lézeres adattovábbításnál a legnagyobb kihívást a célzás pontossága jelenti, a lézernyalábnak ugyanis nagyon kicsi a széttartása. A mostani kísérletnél a közel 31 millió km megtétele után a nyaláb átmérője csak néhány száz km volt. Ezt figyelembe véve kellett a nyalábbal eltalálni a Palomar-hegyi (Kalifornia) Hale-távcsövet, ahol a 267 megabit/másodperc ütemben érkező adatokat vették, majd az interneten keresztül a JPL-be továbbították.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024