Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Türksat-6A
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2024.07.09 08:15.)

Egy Falcon-9 rakétával indították Törökország első hazai építésű geostacionárius távközlési holdját.

A Türksat sorozatnév alatt már korábban is bocsátottak fel számos űreszközt (ld. régebbi kapcsolódó híreinket a lap alján). De az a mostani az első alkalom, hogy a műholdat török űripari cégek építették, a TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Space Technologies Research Institute (Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) vezetésével. Az 1985-ben alapított intézmény fő profilja kutatás és fejlesztés az űrtechnológia, elektronika, információtechnológia területein. Olyan kritikus komponensek, mint például a fedélzeti számítógép, az energiaellátó egység, az ionhajtóművek és a hajtóanyagtartály, mind Törökországban készültek a műholdhoz.


A 4,25 tonna tömegű Türksat-6A egy hazai készítésű török távközlési műhold. (Kép: Türksat)

A Türksat-6A űrbeli állomáshelye az Egyenlítő és a 42°-os hosszúsági kör metszéspontja fölött lesz a közel 36 ezer km magas geostacionárius pályán. Várható működési élettartama legalább 15 év. Fedélzetén 16 (+4 tartalék) Ku-sávú és 2 (+1 tartalék) X-sávú transzponder repül. Ez utóbbi távközlési kapacitást a török fegyveres erők is hasznosítják majd, a szolgáltatás lefedettségi területe Törökország. A Ku-sávú adatforgalom ezen felül még két kiterjedtebb, egy nyugati és egy keleti zónában is elérhetővé válik. Az előbbi a Brit-szigetektől Skandinávián és a Kaszpi-tenger partvidékén át Észak-Afrikáig tart. A keleti zónába többek közt Oroszország, Pakisztán, Szaúd-Arábia is beletartozik.

A Türksat sorozat tagjainak felbocsátása meglehetősen régen kezdődött. Az első példány, a Türksat-1A startja 1994 januárjában kudarccal végződött, de ugyanabban az évben augusztusban sikeresen pályára állt és 2006-ig működött a Türksat-1B. Kezdetben európai (Ariane), később orosz (Proton), újabban pedig amerikai hordozórakétákat használtak. Ahogy az előző két Türksat hold, az 5A és 5B jelű, a mostani Türksat-6A is a SpaceX Falcon-9 típusú rakétájával indult Floridából. A start időpontja július 9-én magyar idő szerint 1:30, a pontos helyszín Cape Canaveral 40-es indítóállása volt.


(Kép: Adam Bernstein / Spaceflight Now)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024