Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Starlink, 2024. október
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, SpaceX - 2024.11.01 07:15.)

A hónap első felében nem volt új Starlink indítás, a kiesést október második felében igyekezett bepótolni a SpaceX. Hét start lett a vége.

A rövid, idén már a harmadik kényszerszünet oka most is egy Falcon-9 rakéta második fokozatával történt rendellenesség volt, amely a Nemzetközi Űrállomásra indított Crew-9 személyzetes küldetést érintette. Pontosabban a Crew Dragon űrhajó pályára állítását szerencsére nem, csak a fokozat légkörbe léptetéséhez szükséges utolsó pályamódosító manővert. Mindenesetre október első Falcon rakétáival inkább a szűk indítási ablakkal rendelkező bolygóközi űrszondákat állítottak pályára (az Európai Űrügynökség Hera kisbolygókutató szondáját 7-én egy Falcon-9, a NASA-nak a Jupiterhez küldött Europa Clipper szondáját 14-én egy Falcon Heavy indította).


A Starlink 8-19 start Floridából, hosszú expozíciós idővel készült felvételen. (Kép: Michael Cain / Spaceflight Now)

Ezek után újították fel a SpaceX saját alacsony pályás internetszolgáltató műholdseregének, a Starlinknek a bővítését célzó startokat. Október 15-én mindjárt két indítás is történt, egy Floridából, majd alig több mint 2 órával később Kaliforniából is. Az októberi Starlink startok adatai (elöl a nap, majd magyar idő szerint az óra és perc, utána a küldetés sorszáma, az egyszerre felbocsátott műholdak darabszáma, végül pedig a helyszín) a következők:

  • október 15-én 8:10, Starlink 10-10, 23 műhold, Cape Canaveral támaszpont (Florida)
  • október 15-én 10:21, Starlink 9-7, 20 műhold, Vandenberg támaszpont (Kalifornia)
  • október 19-én 1:21, Starlink 8-19, 20 műhold, Cape Canaveral támaszpont (Florida)
  • október 24-én 1:08, Starlink 6-61, 23 műhold, Cape Canaveral támaszpont (Florida)
  • október 27-én 0:47, Starlink 10-8, 22 műhold, Cape Canaveral támaszpont (Florida)
  • október 30-án 12:30, Starlink 9-9, 20 műhold, Vandenberg támaszpont (Kalifornia)
  • október 30-án 22:10, Starlink 10-13, 23 műhold, Cape Canaveral támaszpont (Florida)
A küldetések sorszámai arra utalnak, hogy októberben a rendszer 6-os, 8-as, 9-es es 10-es számú pályacsoportjai is bővültek. A Starlink 6-61 küldetés a régóta kiépítés alatt levő 6-os pályacsoportba szánt műholdakat vitt Floridából. Legutóbb elég régen, május végén indult ilyen adag.

A Starlink 9-9 indítás volt kereken a 200-adik Falcon-9 start, amelyet a rendszer kiépítésének szenteltek. Egy másik rekord a floridai űrindítások éves számával kapcsolatos. Október 27-én a Starlink 10-8 volt ugyanis idén a 73-adik ilyen, ezzel a múltnak adva át a tavalyi 72-es éves csúcsot – és hol van még 2024 vége.


A Starlink 10-8 indítás alkalmával egy 19-edszer repült Falcon-9 első fokozat (B1069) teljesített szolgálatot. (Kép: Michael Cain / Spaceflight Now)

Az októberben felbocsátottakkal együtt a közvetlen földi mobiltelefonos összeköttetésre (Direct to Cell, DTC) alkalmas Starlink holdak száma már elérte a 260-at. A DTC műholdakat idén január elejétől kezdték pályára állítani a V2 Mini sorozatba tartozó „hagyományos” példányokkal együtt. Még öt sikeres küldetés 13–13 DTC holddal, és el is készül az alrendszer alapkiépítése, amellyel már el tudják indítani a mobilos szolgáltatást. Ezzel javítani tudják a földi telepítésű mobilhálózatok lefedettségét olyan helyeken, ahol nem gazdaságos átjátszótornyokat telepíteni. A SpaceX partnere az Egyesült Államokban a T-Mobile, de más országokban is szövetkeznek a helyi szolgáltatókkal, például Új-Zélandon a One, Kanadában a Rogers nevű céggel működnek együtt.

Szeptember végén jelentette be a SpaceX, hogy a Starlink előfizetőinek száma világszerte immár meghaladta a 4 milliót. Az Egyesült Államok hurrikánokkal sújtott délkeleti államainak területén az év végéig a SpaceX – az újjáépítés segítése érdekében – ingyenessé tette a Starlink szolgáltatásait. Ideiglenes hatósági engedélyt kaptak a DTC szolgáltatás beindítására (vészriasztások és szöveges üzenetek közvetítésére), így segítve a károkat szenvedett földi mobil távközlési infrastruktúrát.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024