Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Huszonhét KuiperSat Több tucatnyi start közül az első: most már tényleg megindul az Amazon internetszolgáltató műholdseregének kiépítése. A Kuiper nevű rendszerből még 2023 októberében állítottak pályára két tesztműholdat. Akkor is, és most, az első adag „igazi” űreszköz felbocsátásakor is a United Launch Alliance (ULA) Atlas-5 hordozórakétáját használták. A magyar idő szerint április 29-én 1:01-kor végrehajtott start a Kuiper-1, illetve KA-01 (Kuiper Atlas-01) megjelöléssel is szerepel a híradásokban.
A kifutó rakétatípus, a KA-01 startot indító Atlas-5 a floridai Cape Canaveral 41-es számú indítóállásában. (Kép: ULA)
A szélessávú internetes szolgáltatásra készülő rendszer előtt több tucatnyi start áll. Közülük a már lezajlott kettőn túl még hét történik Atlas-5 rakétával. Az indítási szolgáltató emellett is részben az ULA lesz, csak az új Vulcan Centaur rakétákat vetik be erre a célra. De indulnak majd Kuiper holdak az Arianespace Ariane-6, a Blue Origin New Glenn és a SpaceX Falcon-9 rakétáival is.
Az Atlas-5 most a legerősebb, 551-es jelzésű konfigurációban repült, öt szilárd hajtóanyagú segédrakéta egészítette ki az első fokozatot. A következő ilyen startra késő nyáron vagy kora tavasszal kerítenek sort, utána az ULA a Vulcan rakéta első nemzetbiztonsági célú indítási megrendelésére koncentrál. A további Kuiper startok Atlas-5-tel az idén következnek, de valószínűleg áthúzódnak 2026-ra is. Idén már elindulhat az első adag Vulcan rakétával is.
Ha majd teljesen kiépül, a SpaceX Starlink és az Eutelsat OneWeb rendszerének konkurenciáját is jelentő Kuiper több mint 3200 műholdat számlál majd. Civil és kormányzati (beleértve katonai) ügyfeleket egyaránt megcéloznak a szolgáltatással, ez utóbbi ügyfélkör kiszolgálását önálló leányvállalatba (Kuiper Government Solutions LLC) szervezik. Az Amazon illetékesei nem kevesebbet állítanak, mint hogy ez lesz a valaha épített legfejlettebb műholdas hálózatot, és az egészet a cégen belül hozzák létre. Az ügyfelek számára az első 578 műhold pályára kerülése után válik elérhetővé a kezdeti szolgáltatás.
Az összesen 3236 darab űreszköz 98 különböző pályasíkba lesz elosztva, amelyek 590, 610 és 630 km magasságokban húzódnak. (Összehasonlításképpen: a Nemzetközi Űrállomás pályamagassága általában 370–460 km között változik.) | |||
|