Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Kedvenc égitestem... ...lehetne a Plútó vagy valamelyik holdja, esetleg a távoli Kuiper-öv egyik kisbolygója. Vagy talán a Mars, a Vénusz, netán egy üstökös? Elég nagy a „választék”, ha csak a Naprendszer égitestjeire gondolunk is! A Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) idei diákpályázatán pedig éppen ez a téma: egy tetszőlegesen kiválasztott égitesttel kapcsolatos űrbeli vizsgálatok múltjáról, jelenéről, esetleg közeli vagy távoli jövőjéről kell írni. A fantáziának semmi sem szab határt – legfeljebb a 8 oldalas terjedelmi korlát... A pályamunkák beküldési határideje 2006. március 1. Még mindig nem késő tehát elkezdeni a munkát! A dolgozatokat szokás szerint két korcsoportban (11-14 évesek, illetve 15-18 évesek) értékelik a zsűrik. Kategóriánként a két legjobb pályamű szerzője térítésmentesen vehet részt a MANT 2006. évi magyarországi űrtáborában. Továbbá kategóriánként három-három helyezett részvételi díját az elért helyezés mértékében csökkentik. Tárgynyeremények is lesznek. A legjobb eredményt elért, angolul beszélő „középiskolás” (15-18 éves kategória) pályázók közül választják ki azokat – egy leányt és egy fiút –, akik 2006 nyarán kiutazhatnak az Egyesült Államok nemzetközi ifjúsági űrtáborába, Huntsville-ba. Ha valakinek kedve támadt dolgozatot írni, de még nem tudja biztosan, hogy melyik égitestet válassza, íme egy kis „segítség” az Űrvilágtól.
A legaktuálisabb a napokban az
indulásra kész New Horizons űrszonda,
amely a Plútó bolygó, annak holdrendszere, valamint a külső Naprendszer Kuiper-övezete felé veszi az irányt. A nagybolygók közül űreszközök vették célba a legbelül keringő Merkúrt (MESSENGER), valamint Földünk legközelebbi szomszédját, a Vénuszt is (Venus Express). A külső szomszédságban, a Mars körül és annak felszínén tovább dolgoznak a már ott levő űrszondák, valamint az amerikai Spirit és Opportunity marsjárók. A Szaturnusz körül kering jelenleg is a Cassini űrszonda, hétről hétre érdekes új adatokat továbbítva az óriásbolygóról, gyűrűrendszeréről és holdjairól.
Az elmúlt bő egy év igazán gazdag volt űrkutatás-történeti eseményekben. Elég említeni a Szaturnusz Titan nevű óriásholdjának felszínére ereszkedő Huygens leszálló egységet, az Itokawa kisbolygóról (majdnem) mindent megtudó Hayabusa szondát, vagy a Deep Impact által megcélzott és „meglőtt” Tempel-1 üstököst. Néhány napja pedig már itt a Földön is van igazi üstökösanyag, a Stardust űrszonda visszatérő kapszulájának jóvoltából.
Mindezeken túl, a témaválasztásból más égitestek (pl. a Nap, vagy akár a Föld) sincsenek kizárva, sőt! A pályázóknak már csak papírra kell vetni a gondolataikat... Jó munkát!
| |||
|