Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Bonyolult felszíni alakzat a Marson Az európai Mars Express szonda által készített látványos kép a Kasei Valles és a Sacra Fossae közötti területet ábrázolja. Az ESA-NASA Mars-kutatási együttműködés 2009. novemberi aláírásának apropójából bemutatunk néhány, az európai Mars-kutatás eddigi eredményeit szemléltető, a Mars Express szonda által nemrégiben készített felvételt. Ezek a Mars egy nagyon érdekes és bonyolult felszíni képződményéről készültek.
A Kasei Valles és a Sacra Fossae. Az északi irány a képen jobbra. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin / G. Neukum)
A szonda átrepült a Kasei Valles és a Sacra Fossae határterülete fölött, és olyan felvételeket készített, amelyek a terület meglehetősen látványos és bonyolult felszíni alakzatát mutatják. A nagyfelbontású sztereokamera (High Resolution Stereo Camera, HRSC) által nyert képek 21 m/pixel felszíni felbontással készültek, és egy kb. fél Hollandia nagyságú, 225 km × 95 km-es területet mutatnak be. A kép fentebb megmutatott kinagyított része a Kasei Valles keleti vidékét, a Lunae Planum fennsík nyugati szélét, ill. a kapcsolódó Sacra Fossae területet mutatja. A Kasei Valles a Mars egyik legnagyobb kifolyásos csatornáinak egyike, amely a Chryse Planitia medencétől az Echus Chasma északi részéig kb. 3000 km-t ível át.
A Kasei Valles és a Sacra Fossae összefüggő térképe. (Kép: FU Berlin / MOLA)
A Sacra Fossae egy több mint 1000 km-es kiterjedésű vetődéses rendszer. Több száz méter mély és a Kasei Valles déli részét választja el a Lunae Planum északi részétől. Az olaszországi Tevere (Tiberis) folyó torkolatánál fekvő Isola Sacra nevű szigetéről nevezték el.
A Kasei Valles és a Sacra Fossae perspektivikus képe. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin / G. Neukum)
A Kasei Valles és a Sacra Fossae ortografikus képe és a színkódolt digitális terepmodell. Az északi irány a képen jobbra. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin / G. Neukum)
Az északi részen egy idős, 35 km átmérőjű becsapódásos kráter látható. A kráter délnyugati pereme erősen erodálódott, az eróziót legnagyobb részt folyó víz okozta. A víz forrása az Echus Chasma-ban helyezkedett el, amely délnyugati irányban 850 km-re található. A kráterfenék és a képen bemutatott terület északnyugati része rendkívül egyenletes felszínű, ami egyrészt üledék-lerakódással, ill. a Tharsis vulkáni területről származó lávafolyások következtében formálódott.
A Kasei Valles és a Sacra Fossae egy másik perspektivikus képe. (Kép: ESA / DLR / FU Berlin / G. Neukum)
| |||
|