Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Épül az első magyar műhold (4. rész) A műhold a világűrben mostoha körülmények közé kerül. Ráadásul még pénzt is kell szerezni a megvalósításához... Extrém körülmények
Az egyéb technológiai követelményeket már korábban rögzítették (forraszanyagok, szigetelésköz, ragasztók típusa, stb.), így ezeket csak be kell tartani.
Az anyagiak
Az idők során a projekt sokféle támogatásban részesült, attól kezdve, hogy Franciaországból kaptak ingyen vezető ragasztót. Mostanra eljutottak odáig, hogy több, viszonylag nagyobb támogatót megnyertek az ügynek. A támogatások között két nagy lépés is volt. Az egyik az, hogy mintaként kaptak űrkvalifikált, háromrétegű gallium-arzenid napelemeket, melyek 28%-os hatásfokúak (ugyanilyenek találhatók a Spirit marsjárón is, vagy épp a Herschel-űrtávcsövön), szemben a normál, 6-17%-os hatásfokú darabokkal. Ezek megvétele több milliós tételt rótt volna a fejlesztőkre.
A másik a szerkezet megtervezésének felajánlása volt. Egy gépészeti tervező cégnél úgy gondolták, van ez egy annyira innovatív projekt, hogy érdemes támogatni. Gyakorlatilag CAD szoftverben megrajzolták az összes modult, panelt, vezetékezést, ez kicsit több, mint egy évi munkája volt egy-két mérnöknek a cégnél. Ennyi mérnöki munkaóra szintén sok millió forintba került volna. A jövőben tervbe van véve az is, hogy ezzel a gépészeti céggel, illetve a gépészkarral – akikkel menet közben szintén felvették a kapcsolatot – összedolgoznak, ami a cégnek munkaerőt, a projektnek pedig további segítséget nyújt. A legnagyobb anyagi jellegű szponzorációk mellett sok egyéb helyről érkeztek még felajánlások. A NYÁK-ok legyártása – mivel műholdanként öt-hat négyrétegű NYÁK-ra van szükségük – szintén milliós tétel.
A műhold elkészülte után nagyon komoly tesztprocedúrát kell végigjárni, amire szigorú előírások vonatkoznak: csak minősített teszthelyeken végezhetők el, a művelet után pedig az előírásnak megfelelő dokumentáció-sort kell benyújtani a követelmények teljesítéséről. A jelenlegi állás szerint ezeket a teszteket is el tudják végezni Magyarországon, támogatásból.
Az anyagi források biztosítása az egyetemen keresztül is történhet. Tanszékeknek van arra lehetőségük, hogy szakképzési hozzájárulást szerezzenek különböző vállalatoktól. Ez a cégeknek azért jó, mert nekik gyakorlatilag nem kerül semmibe, ezt vagy az államnak fizetik be, vagy támogatnak egy arra alkalmas szervezetet. Egy másik támogatási lehetőség az ún. innovációs járulék, amit nagyobb cégeknek van lehetőségük nyújtani. Ez úgymond egy adófajta, amit fel lehet használni saját kutatási témára. Itt különféle űrkutatási témában tevékenykedő, szakmabeli cégekről van szó. Volt olyan támogató is, aki a weblapon felsorolt támogatási lehetőségeken felbuzdulva jelentkezett, hogy hozzájárulna a költségekhez, de például a Műegyetemi Rádióklubon keresztül már adó 1%-os felajánlásra is lehetőség van.
Annak ellenére, hogy sokszor a projekttagok sem látták előre, hogy egy adott kiadást milyen módon fognak előteremteni a következő héten, pénzbeli problémák nem akadályozták súlyosan a projekt előremenetelét. Az alkatrész- és gyártási költségekre már van fedezetük, de a starthoz és az ahhoz kapcsolódó költségekhez még keresnek támogatókat.
(Folytatjuk!)
Bodó Zsófia, Perlaky Zoltán, Szabó Ádám, Zovits Ádám
Az írás az Impulzusban, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar Hallgatói Képviseletének lapjában jelent meg a 2008/2009-es tanév tavaszi félévében.
| |||
|