Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A magyar műhold első felvételei
(Rovat: Masat-1, A hét képe - 2012.03.14 14:55.)

Március 8-án a Masat-1 kis fedélzeti kamerája elkészítette első, történelmi felvételeit a Föld déli féltekéjének különböző területeiről.

A Masat-1, Magyarország első műholdja ismét történelmet írt, mikor 2012. március 8-án elkészítette első saját űrfelvételét. A kép az emberiség bölcsőjét, Afrika déli részét ábrázolja.


Az első felvételt további fényképek követték Ausztráliáról és az Antarktiszról, melyek mennyiségben és minőségben is páratlanok a CubeSat-ok világában. A fényképek szépségükön túl demonstrálják, hogy a Masat-1 méretbeli és energiakorlátai mellett is képes űrfelvételek készítésére, ami a műhold üzemeltetésében is összehangolt tervezést és kivitelezést bizonyít.



(Képek: Masat-1)

A Masat-1 fedélzetén lévő kamera (amelynek létezését előzetesen nem verték nagy dobra - a szerk.) két darab 100 forintos érmével megegyező tömegű, maximális felbontása 640×480 képpont. A készített felvételek egy képpontjának mérete körülbelül 1 és 10 km közötti nagyságú a Föld felszínén.

A műhold űrben töltött első hónapja végeztével a projekt csaknem összes célkitűzése teljesült. A várakozásokat is meghaladóan jó működés további műszaki-tudományos lehetőségeket biztosít, amelyeket az üzemeltetés következő hónapjaiban igyekeznek teljesen kiaknázni. A Masat-1 helyzetstabilizáló rendszere passzív részének kiváló működése idő előtt lehetővé tette a képek elkészítését, de a jelenlegi stabilizálást alkalmazva csak a Föld déli féltekéjéről készíthetők felvételek. A helyzetstabilizáló rendszer aktív részének beüzemelése jelenleg is folyamatban van. Ha az aktív stabilizálás is a napi rutin részévé válik, akkor lehetőség nyílik arra, hogy az északi féltekéről is készülhessenek képek.

A földmegfigyelési műholdakra nagy az igény a világon mind az állami, mind a magánszektor részéről, hiszen ezek az űreszközök képesek igény szerint nagy felbontású és friss felvételek készítésére a Föld egy adott területéről. Ezeket a katasztrófa-elhárításban, az időjárás-előrejelzésben, a terménybecslésben és a mezőgazdasági munkák követésében, a polgári közlekedésben, a térképészetben, valamint védelmi célokra használhatják fel. (Forrás: cubesat.bme.hu)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024