Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Földművelés űrből jövő segítséggel
(Rovat: Mezőgazdaság - 2010.11.07 08:15.)

A földművesek nem csak saját szemükkel, de a műholdakéval is figyelhetik földjüket. Egy új európai szolgáltatás helymeghatározó és távérzékelő műholdas adatokat is alkalmaz.

A projektet, amelynek neve TalkingFields (kb. beszélő földek) az Európai Űrügynökség (ESA) irányítja, s jelenleg már az éles kipróbálás fázisában tart.


A fenntartható és biztonságos élelmiszer-termelésben segíthetnek az ún. precíziós mezőgazdaság modern eszközei. A termelés hatékonyságát növeli például a helyben szükséges mértékű műtrágyázás, vagy a szántóföldi növények károsodását okozó betegségek időben való felismerése, a védekezés. Mindez a költséghatékonyság javítása mellett a környezet terhelését is csökkenti (kevesebb felesleges műtrágyát, növényvédő szert kell felhasználni). Ez persze már nem újdonság, a módszereket egy ideje a gyakorlatban is alkalmazzák. A TalkingFields azonban úgy kombinálja a műholdas helymeghatározás, a műholdas távérzékelés eredményeit a gazdaságirányítási szoftveres megoldásokkal és a növények növekedését leíró modellekkel, hogy az széles körben is érthető, a mindennapi gyakorlatban könnyen alkalmazható legyen. A fejlesztők célja, hogy a gazdálkodók számára megfizethető és hamar megtérülő szolgáltatást nyújtsanak.


(Képek: TalkingFields)

Hogyan működik mindez a gyakorlatban? A gazda egy kijelölt, műholdas helymeghatározó módszerrel pontosan körülhatárolt földterületre rendeli meg az információt. Távérzékelő műholdak több hullámhosszon, évekre visszamenően végzett mérései alapján megbecsülik az adott terület termőképességét, valamint az ültetvény jelenlegi állapotát. Ezeket helyszíni mérési adatokkal (időjárási információk, talajnedvesség-értékek) összevetve kiszámítható, hogy egy adott területen belül, akár egy parcella részleteire lebontva például milyen mértékű trágyázásra van szükség. A műholdas távérzékelési adatokból elvileg nagy választék áll rendelkezésre, de igyekeznek elsősorban ingyenesen elérhetőeket felhasználni. Ilyenek pl. az amerikai Landsat műholdfelvételek, vagy a közeljövőben az európai Sentinel-2 adatai.


A 2012-ben indítani tervezett Sentinel-2 a Föld körül. (Fantáziakép: ESA / P. Carril)

Ideális esetben akár hetente lehetne műholdas megfigyelési adatokat gyűjteni, bár a gyakorlatban a felhőborítás ezt sokszor megnehezíti. Ehelyett elegendő lehet a vegetációs időszakban 2-4 különböző időben készült felvétel, amelyeket a területen termelt növény növekedésére vonatkozó modellel kombinálnak. A lényeg, hogy a rendszer nem „nyers” műholdas adatokat szolgáltat a gazdálkodóknak, hanem a mérések és modellek alapján konkrét tanácsokkal látja el őket. A megrendelők termésbecslést is kaphatnak, még jóval a betakarítás előtt.

A 2009-es tesztek után most már valódi körülmények közt, németországi és oroszországi nagybirtokokon vizsgázik a rendszer, német cégek közreműködésével.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024