Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Gabonaárak – űrfelvételekről
(Rovat: Mezőgazdaság, Üzlet és munkahely - 2018.11.03 08:15.)

Hogyan segíthetnek a műholdak a terméshozamok és az árak minél pontosabb előjelzésében?

Észak-Európában az elhúzódó hőhullám 2018 nyarán károkat okozott. Svédország a környékre egyáltalán nem jellemző tűzvészektől szenvedett, az Egyesült Királyságban és Németországban pedig komoly nyári szárazság pusztított. A szakértők szerint a megnyúlt forró és száraz időszakok jelentős hatással vannak az idei európai búzatermésre, befolyásolva a búza globális árait. „Ez eléggé rossz év a termés szempontjából Európában” – mondta Brian Barker, a Marylandi Egyetem térinformatikus kutatója. „Németországban, Csehországban, Norvégiában és Litvániában a terméshozamok jelentősen csökkentek és rossz állapotban vannak, az árak pedig nem reagálnak jól az aszályra.”

De pontosan mennyi is lesz ez az árváltozás? Barker egy nemzetközi agrárcélú földmegfigyelési kezdeményezés (Group on Earth Observations Global Agricultural Monitoring, GEOGLAM) egyik kutatója. Ennek célja, hogy a műholdas adatok alapján informálja a közgazdász közösséget, a terményárak jobb előrejelzése érdekében. Minden hónap végén Barker mintegy 35 különböző partnertől és 150–200 különböző forrásból gyűjt adatokat, hogy felmérje abban a 28 érintett országban a termés körülményeit, amelyek a világ vezető termelői, fogyasztói és exportőrei a búza, a kukorica, a rizs és a szójabab tekintetében. Az eredményeket és az elemzést a GEOGLAM Crop Monitor oldalon, a NASA által finanszírozott Harvest program kezdeményezéseinek egyikén teszik közzé. A Marylandi Egyetem vezetésével a Harvest együttműködik a NASA Élelmiszer-biztonsági Irodájával és a szélesebb nemzetközi GEOGLAM közösséggel, hogy elősegítse a műholdas adatok felhasználását az élelmiszer-biztonsággal és a mezőgazdasággal kapcsolatos döntéshozatalban.

„A műholdas adatok felvétele és felhasználása hatalmas lehetőségeket nyújt abban, hogy javítsuk a terméshozamok jobb előrejelzésére való képességünket” – mondta Inbal Becker-Reshef, aki a GEOGLAM Crop Monitor kezdeményezést irányítja. ”Egy ideális világban nemzeti szinten olyan mezőgazdasági minisztériumok vannak, amelyek műholdas adatokat használnak, hogy megvizsgálják a növények állapotát, és segítsenek tájékoztatni döntéshozóikat. Folyamatosan igyekszünk információt nyújtani a műholdas adatok használati lehetőségeiről.”

Több műholdas információ áll rendelkezésre (különösen az interneten), mint néhány évvel ezelőtt, mondta Becker-Reshef. A Crop Monitor magában foglalja a NASA műholdak és a partner ügynökségek adatait a hőmérsékleti anomáliákról, a csapadék anomáliáiról, a talaj nedvességének rendellenességeiről és a párolgási stresszindexről. A műholdas adatok gyakran párosulnak hasonló földi megfigyelésekkel.


A normalizált vegetációs index (NDVI) idén nyári eltérése a 2000 és 2013 között mért átlaghoz képest Európában. A színskálán a legsötétebb barna akár 20%-os csökkenést jelez. (Kép: NASA EO / Lauren Dauphin / LANCE/EOSDIS Rapid Response)

A fenti térképen bemutatjuk a normalizált vegetációs index (Normalized Difference Vegetation Index, NDVI) anomáliát. Ez az egyik olyan műholdas eredetű termék, amelyet a Crop Monitor a termelés körülményeinek felmérésére használ Észak-Európában. Az NDVI a növényzet egészségét, vagy „zöldségét” méri, vagyis azt, hogy a levelek mennyire verik vissza a vörös és a közeli infravörös fényt. Az egészséges növényzet több infravörös fényt és kevésebb látható tartományba eső fényt ver vissza a beeső napfényből, mint a károsodott növényzet. Az adatokat a NASA Terra műholdján működő MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) műszer, egy közepes felbontású képalkotó spektroradiométer szolgáltatta.

2018 nyarán a Crop Monitor alaposan megvizsgálta az őszi búzára vonatkozó feltételeket. Ezt általában nyáron aratják. Az Európai Unió nagy részében ez a nyár „szegényes” volt, ami azt jelenti, hogy a terméshozam várhatóan 10%-kal vagy annál többel lesz az átlag alatt. Ezeket az információkat megosztják az Agrárpiaci Információs Rendszerrel (Agricultural Market Information System, AMIS), egy független ügynökséggel, amely időben elérhetővé teszi a nyilvánosság számára az úgynevezett Market Monitoron keresztül.

„A piaci kínálatot a növénytermesztés vezérli, a termelést pedig az időjárás” – mondta Abdolreza Abbassian, az AMIS titkára és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (Food and Agriculture Organization, FAO) vezető közgazdásza. A műholdas távérzékelés időszerűbb és pontosabb módon értékelheti a környezeti feltételeket, mint a mezőgazdasági termelők jelentései vagy informális beszámolók, és segít a közgazdászoknak csökkenteni a termés-előrejelzés bizonytalanságát.

Becker-Reshef hozzátette: „Tegyük fel, hogy egy előrejelzés szerint Németország termelni fog egy bizonyos mennyiségű búzát, de ténylegesen az ország 10 százalékkal kevesebbet termel. Senkinek nem jó az előrejelzés ingadozása, mert ez nagyobb volatilitást jelent a piacokon.” Az áringadozás nagy bevételi ingadozásokat eredményez és a jövőbeli tervezést jelentősen megnehezíti. Emellett csökkenti az élelmiszerek elérhetőségének biztonságát a fogyasztók számára, ezáltal az emberek csökkentik a fogyasztást, vagy olcsóbb, egészségtelenebb élelmiszerekre váltanak.

Mivel Európa a hőhullámot az őszi búza szezonjának végén, a betakarítás előtt szenvedte el, az előrejelzett terméshozam számai fokozatosan csökkentek. Ennek következtében a malmi búza ára Franciaországban augusztus elején hároméves csúcsokra emelkedett, a New York-i tőzsde (Euronext) árai szerint.

Míg az őszi búza betakarítása Észak-Európában véget ért, a Crop Monitor jelenleg a tavasszal ültetett kukoricát vizsgálja. A megfigyelési program a kukoricahozamot gyengének minősítette Franciaországban, Németországban és Lengyelországban, leginkább a kevés nyári csapadék miatt.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024