Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Öt ötletes új navigációs alkalmazás A globális navigációs műholdrendszerek (GNSS) alkalmazási versenyének észak-amerikai fordulójára beérkezett pályázatokat szakértőkből álló zsűri rangsorolta. Öten kerültek a döntőbe.
A forgalmi jelzőlámpák adatait figyelő és feldolgozó rendszer (Cross-Modal Traffic Signal Measurement and Monitoring) alkalmas a kijelölt útvonalon az autó sebességének optimális megválasztására, az útba eső közlekedési lámpák tilos és szabad jelzéseinek figyelembe vételével. Használatához GPS-vevővel felszerelt okostelefon szükséges. A vezető úgy haladhat, hogy mindig elérje a következő szabad jelzést, nem kelljen feleslegesen lassítania, megállnia és gyorsítania. A mozgássérültek parkolását könnyítő rendszer (EasyPark Project) az elérhető és épp szabadon álló, a mozgáskorlátozottak számára fenntartott parkolóhelyekről informálja az autóst. Az alkalmazás műholdas helymeghatározó vevővel és internetes eléréssel is ellátott mobil eszközökkel használható. Az okostelefonokat hitelesített szavazóeszközzé alakító eVOTZ elvileg lehetővé tenné, hogy tulajdonosa szavazójogát gyakorolja akár a helyhatósági vagy országos választások során, gazdasági társaságok közgyűlésén, esetleg közvélemény-kutatásban vegyen részt. Az előzetesen regisztrált mobileszközről akkor fogadható el hitelesnek a leadott szavazatot, ha az egy előre rögzített földrajzi hely megadott sugarú környezetéből érkezik. A Georeader egy olyan helymeghatározást használó mobilalkalmazás, amely a történelmi jelentségű vagy más okból nevezetes helyek adatbázisát alapul véve, automatikusan tájékoztatja tulajdonosát, ha egy ilyen helyszín közelébe ér. Az eszköz emberi beavatkozás nélkül elkezdi hangosan „felolvasni” az aktuális információt. A felhasználók maguk is feltölthetnek a helyekre jellemző információt a rendszerbe.
(Kép: Making Virtual Solid, LLC)
Az ötödik alkalmazás (Virtual Cable) arra a problémára kínál megoldást, hogy az autós navigációs berendezések képernyőin megjelenő térképrészletek, ábrák értelmezése rövid időre elvonja a vezető figyelmét az út, a forgalom követésétől. Az új eszköz teljesen térhatású képi információt képes közölni, méghozzá az autó szélvédőjére vetítve. Így az útvonalterv mintegy a valódi táj részeként jelenik meg, csökkenve a figyelemkiesésből adódó balesetveszélyt. További felhasználásai lehetségesek a repülőtereken guruló gépeknél, építkezéseken, mezőgazdasági gépekkel végzett munka során, katonai járműveken, sőt akár egyes orvosi alkalmazásoknál is.
| |||
|