Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Új műhold a GLONASSZ új generációjába Egy K sorozatú orosz navigációs műholdat állítottak pályára Pleszeckből. Pontosabban GLONASSZ (teljes orosz nevén Globalnaja Navigacionnaja Szputnyikova Szisztyema) rendszer Uragan-K (jelentése hurrikán) sorozata nem is annyira új: első képviselőjét még 2011-ben indították. Aztán 2014-ig hosszú szünet következett, majd most még hosszabb. Az Uragan-K 15L jelzésű űreszköz ugyanis október 25-én, magyar idő (és immár a téli időszámítás) szerint 20:08-kor emelkedett a magasba az észak-oroszországi Pleszeckből, egy Szojuz-2.1b rakétával. A végleges, közepes magasságú Föld körüli pályát egy Fregat végfokozat alakította ki.
(Kép: Roszkoszmosz)
A GLONASSZ az amerikai GPS, a kínai Beidou és az európai Galileo műholdrendszerekhez hasonló, pontos hely- és időmeghatározást nyújtó műholdrendszer. Katonai fenntartásban készül és üzemel, de széles körben használják polgári célú alkalmazásokra is. Fejlesztése még az 1970-es évek Szovjetuniójában kezdődött, első műholdja 1982-ben állt pályára. A korai Uragan holdak élettartama mindössze 3 év volt, hármas adagokban, Proton nehézrakétákkal bocsátották fel őket. A rövid működési idő és a szovjet rendszer összeomlását követő gazdasági válság majdnem megpecsételte a GLONASSZ sorsát. Az 1990-es évek közepén nagyobb ütemben dőltek ki a műholdak, mint ahogyan az utánpótlásukat meg tudták oldani. A fejlettebb és tartósabb második generációs Uragan-M sorozat tagjai 2001-től indultak. Jelenleg még ezek az űreszközök adják az azóta újra teljes kiépítésben üzemelő orosz műholdas navigációs rendszer gerincét.
Egy GLONASSZ-K műhold. (Fantáziakép: Resetnyev)
A még újabb Uragan-K sorozat, amelynek most a harmadik képviselője startolt, már legalább 10 éves tervezett működési élettartammal rendelkezik. Eredetileg két prototípust szántak bele (K1 sorozat), hogy működés közben, éles körülmények között tesztelhessék működésüket. De a K2 típus fejlesztése a reméltnél sokkal lassabban haladt, így a Resetnyev vállalattól 11 további Uragan-K (K1) műholdat rendeltek. Ezek közül az első állt most pályára. Starttömege 935 kg, az Ekszpressz-1000K műholdplatformra épült.
Beszámoló az orosz GLONASSZ-K holdak gyártásáról. (Forrás: Tyelekanal Razvityie / Youtube)
A GLONASSZ műholdak fedélzetén cézium atomórák biztosítják a pontos időjelet. A navigációs jeleket az L sávban sugározzák a felhasználók felé (L1, L2 és L3, az 1602, 1246 és 1202 MHz frekvenciák környékén; a pontos frekvenciák műholdról műholdra eltérnek). A rendszerben jelenleg 28 működőképes űreszköz szolgál. Ezek közül 24 aktívan sugározza a navigációs rádiójeleit, 2 tartalékban van, a mostanival együtt 2 pedig teszt illetve karbantartás alatt. | |||
|