Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Egy GLONASSZ hold Pleszeckből
(Rovat: Navigáció és térképészet, Orosz alkalmazási holdak - 2022.11.29 12:15.)

Nem is akármilyen, hiszen a kifutó M sorozat utolsó darabja indult el az orosz navigációs műholdrendszerbe.

Az utolsó, 61-es számú GLONASSZ-M hold november 28-án magyar idő szerint 16:17-kor emelkedett a magasba az észak-oroszországi Pleszeckből, egy Szojuz-2.1b rakétával. Végleges, kb. 19 ezer km magas és 64,8° hajlásszögű körpályáját kicsit több mint négy és fél órával később egy Fregat végfokozat alakította ki.


Az utolsó GLONASSZ-M (Uragan-M) hold, katonai jelöléssel Kozmosz-2564 elindul Pleszeckből. (Kép: Orosz Védelmi Minisztérium)

Az orosz GLONASSZ rendszer műholdjai az ismertebb ameriki GPS rendszeréhez hasonló elven működnek. Közepes magasságú Föld körüli pályákon elosztva rádióüzeneteket sugároznak, amelyek alapján a megfelelő vevőberendezések tulajdonosai pontos hely- és időmeghatározást képesek elvégezni. A teljes GLONASSZ rendszert három pályasíkban 7-7 működő műholddal plusz 1-1 tartalékkal, tehát minimum 24 taggal tervezték.

A rendszer frissítésére újabban már a modernizált, hosszabb élettartamra készülő K sorozatú műholdakat kezdték felbocsátani. Most az utolsó régebbi, M típusú űreszköz is előkerült a raktárból. Az M sorozat jellemzője, hogy a fedélzeti elektronikai berendezések nyomás alatt, hermetizált körülmények között működnek rajta. Ez a körülmény nagyban korlátozta e műholdak aktív működési idejét, így viszonylag hamar kényszerülnek lecserélni azokat. Az új K sorozat berendezései a világűr vákuumában is működőképesek.


Egy GLONASSZ-M műhold. Az első ebből a sorozatból (Kozmosz-2404) még 2003 decemberében indult. A 7 éves tervezett működési idő akkor nagy előrelépés volt a korábban 3 évig „életben maradó” első generációs holdakéhoz képest. (Fantáziakép: Resetnyev)

Az utolsó GLONASSZ-M holdat a Resetnyev vállalat Zselenogorszki üzemében készítették fel a startra. A sorozatgyártáshoz használt két gyártósor egyikét már korábban leszerelték. A cég mostantól teljes egészében a K és K2 jelű széria gyártására és tesztelésére áll átt, a jövőben már csak az újfajta űreszközökkel folytatják az orosz navigációs műholdrendszer állandó frissítését. Erre az időközben elhasználódó és tönkremenő műholdak miatt van szükség minden hasonló rendszer esetében.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024