Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Beidou: a következő generáció 2027-ben kezdődhet a kínai hely- és időmeghatározó műholdrendszer legújabb generációjának kiépítése. Kína stratégiai ütemtervet vázolt fel a Beidou nevű (magyaros átírásban Pejtou) navigációs műholdrendszerének 2035-ig történő fejlesztésére. Lévén a rendszer – olyan más globális navigációs műholdrendszerekkel (GNSS, global navigation satellite systems) együtt, mint az amerikai GPS, az orosz GLONASSZ és az európai Galileo – a Föld lényegében egész területén rendelkezik lefedettséggel és így felhasználókkal, a fejlesztéseknek globális vonatkozásai is vannak.
A 2000 óta épített Beidou rendszer frissítésére szolgáló legutóbbi indítás szeptember 19-én történt Hszicsangból (Xichang) egy Hosszú Menetelés-3B rakétával, rajta két műholddal. A teljes rendszer kiépítése 2020-ban fejeződött be. (Kép: Yang Xi / Xinhua)
Kína azt tervezi, hogy 2025-ig elvégzik a következő generációs Beidou rendszer megalkotásához szükséges kulcsfontosságú kutatás-fejlesztési feladatokat, majd 2027 körül három tesztműholdat indítanak. A hálózatot alkotó végleges űreszközöket várhatóan 2029 körül bocsátják fel, ezek folyamatosan váltják majd fel a jelenleg működő, de fokozatosan elöregedő Beidou-3 holdakat. A következő generációs Beidou rendszer kiépítése 2035-re fejeződik be.
A jelenlegi teljes, 30 aktív műholdból álló Beidou rendszer helymeghatározási, navigációs és időmérési szolgáltatásokat nyújt világszerte. Felépítése olyan, hogy közepes Föld körüli pályákon 24 műholdat tartalmaz – ebben hasonlít a fent említett többi GNSS-re. A pályán levő tartalékokat nem számolva három pályasíkban 8–8 ilyen műholdról van szó. Ezeken kívül három geostacionárius pályán működő, valamint három olyan geoszinkron pályán keringő műhold is része a konstellációnak, amelyek pályasíkja 55,5°-os szöget zár be az egyenlítői síkkal. A tervek szerint a továbbfejlesztett Beidou rendszer magas (valószínűleg geoszinkron), közepes és alacsony Föld körüli pályákon is működtet majd műholdakat. Az új rendszer valós idejű, nagy pontosságú és rendkívül megbízható navigációs, helymeghatározási és időszinkronizációs szolgáltatásokat nyújt majd a Földön és a Földhöz közeli térségben.
A Beidou konstelláció jelenleg a névleges 30 műholdon túl még 5 használható tartalékkal rendelkezik. (Kép: Beidou)
A kínai katonai felügyelet alá tartozó Beidou-t a többi GNSS-hez hasonlóan számtalan polgári alkalmazásra használják, mint például a szárazföldi közlekedés, a repülés és a tengeri navigáció. Az ipar, a mezőgazdaság, a földmérés és a pénzügyi szektor és élvezi a rendszer előnyeit. Természetesen a navigációs műholdrendszereknek katonai alkalmazásaik is vannak a precíziós irányítású fegyverek, a pilóta nélküli repülőgépek (UAV, unmanned aerial vehicle) és harctéri navigáció területén.
Figyelemre méltó, hogy a kínai rendszert egyes területeken már jobbnak tartják az amerikai GPS-nél. A Beidou olyan különleges előnyökkel rendelkezik, mint például a kétirányú kommunikáció és az egyes régiókban nyújtott nagyobb pontosság. A GPS globális elterjedtségével azonban egyelőre nem vetekedhet. Eközben az Egyesült Államokban a GPS korszerűsítésére irányuló erőfeszítéseket késések és műszaki kihívások hátráltatják. Sokan attól tartanak, hogy egy továbbfejlesztett, következő generációs Beidou könnyen ahhoz vezethet, hogy a kínai navigációs műholdrendszer messze felülmúlja majd az amerikait, kiterjesztve az ország kereskedelmi és gazdasági befolyását a világban, továbbá fokozott katonai képességeket is biztosítva. | |||
|