Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Körülbelül 80 nap alatt a Föld körül... ...avagy hogyan ötvözik a sportot, a Barcelona World Race vitorlásversenyt a világűrből végzett tudományos kutatással.
A 2010. december 31-én indult Barcelona World Race vitorlásverseny résztvevői kétfős személyzettel hajóznak. Céljuk, hogy a Föld körülhajózása után a kiindulási helyre, Barcelonába érjenek vissza. Ez március végére várható. Az út során déli irányban átkelnek az Atlanti-óceánon, a Jóreménység fokánál megkerülik Dél-Afrikát, áthajóznak az Indiai-óceán déli vizein, majd Dél-Amerika „csücskénél”, a Hoorn-foknál veszik újra észak felé az irányt. A teljes megtett út mintegy 46 300 km lesz. Ha már úgyis átszelik az óceánokat, miért ne segíthetnének a kutatóknak is? A spanyol tengerészeti kutatóintézet munkatársainak az a gondolata támadt, hogy út közben mérhetnék a tengervíz felszíni hőmérsékletét és sótartalmát is. Ezzen nagy szolgálatot tennének az Európai Űrügynökség (ESA) SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity) műholdjának adatait használó szakembereknek is. Az űreszköznek a Föld körüli pályáról végzett mikrohullámú méréseit ugyanis célszerű kalibrálni, vagyis helyszíni mérési adatokkal összehasonlítani. Így biztosítható, hogy a világűrből végzett megfigyelések ne csak a felszínről elérhetetlenül nagy területre vonatkozzanak, ne csak sűrűn ismétlődjenek, de még a lehető legpontosabban is szolgáltassanak adatokat.
A Fòrum Marítim Català, a Földet megkerülő vitorlásversenyen részt vevő egyik hajó közel valós időben szolgáltatja a tengervíz sókoncentrációjára és hőmérsékletére vonatkozó méréseit. Az adatokat természetesen műholdas távközlési csatornákon továbbítják a spanyolországi kutatóintézetbe. A szükséges berendezés mindössze 3 kg-os, és teljesen önműködő, a hajósokat semmiben sem zavarja. (Kép: Fundació Navegació Oceànica de Barcelona)
Az óceáni sótartalomra vonatkozó SMOS méréseket más földi módszerekkel és más helyszíneken is ellenőrzik, így a Barcelona World Race résztevői egy nagyobb megfigyelő-hálózat munkájához csatlakoztak. A műhold 2009 novemberében indult, és a tengervíz sótartalma mellett a szárazföldeken a talaj nedvességtartalmát is képes meghatározni. Ezzel segíti a földi vízkörforgás jobb megértését, az időjárási és klímamodellek pontosítását. A sótartalom és a vízfelszíni hőmérséklet két olyan fontos változó, amely alapvetően meghatározza az óceáni áramlások viselkedését.
Az Atlanti-óceán vizének sótartalma a Barcelona World Race idei első szakasza során. (Kép: J. Salat / ICM-CSIC)
| |||
|