Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A földmegfigyelési alkalmazások Magyarországon (2. rész) Globalizáció, fenntartható fejlődés és területi sokszínűség. A távérzékelési eljárások környezeti, társadalmi és gazdasági oldalról. 2. A területi szempontok megnövekedett jelentősége a fenntartható fejlesztésben
A helyi specifikumok nevében is szerepel, hogy kialakulásuk a helyi és helyzeti energiáknak, a tágabb értelemben vett környezetnek a térbeli eltéréseitől függ. A locus erőforrás-meghatározó szerepe nyilvánvaló. „Az ősidőktől kezdve felismerték a genius loci-t, a hely szellemét, mint azt a konkrét valóságot, mellyel az embernek szembe kell néznie és egyetértésre kell jutnia mindennapi életében.” – írja Christian N. Schulz. A területi eltérések nem csak sokszínűséget, hanem a változatosságból adódó fejlődési potenciált is jelentenek. Amennyiben a gyenge fenntarthatóság kritériumait vesszük számításba, csak a helyi adottságok figyelembe vételével ítélhető meg, hogy a gazdasági vagy kulturális fejlődés kárpótol-e az elveszett értékekért. A területi szempontok figyelembe vétele nélkül fenntarthatóságról nem lehet szó.
A területi jelentőség: globális méretben lokális szinten. (Kép: ESA)
3. A távérzékelés környezeti-társadalmi-gazdasági kompetenciái
A távérzékelési eljárások erősségeit és gyengeségeit környezeti, társadalmi és gazdasági oldalról egyaránt szükséges felmérni. Mivel a földmegfigyelés – természetéből fakadóan – főként területi dimenzióval rendelkező folyamatok vizsgálatára, értékelésére és nyomon követésére alkalmas, a téma körüljárását ilyen irányultsággal végeztem. Az előző fejezet nyomán belátható, hogy globalizálódó világunk csak intenzív területi szemlélettel érheti el a fenntarthatóság mércéjét. A két kérdés, melyre minden esetben kerestem a választ, az volt, hogy a földmegfigyelési módszerek alkalmazása milyen módon változtathat a jelenlegi – válságosnak ítélt – körülményeken, és hogy a változások nyomában mennyire fenntarthatóak az elindult folyamatok.
A földmegfigyelési eljárások tehát területi dimenziójú vizsgálatra, értékelésre és monitoringra alkalmasak. Környezeti szempontból erősséget jelent, hogy alkalmazásuk folyamatos, rendszerezett nyomon követést tesz lehetővé. A környezeti erőforrások mennyiségének tisztázása a válsághelyzetek megelőzésének egyik legjobb módja. Nem csak az erőforrás-gazdálkodás, hanem az értékmegőrzés számára is biztos alapot nyújthat. A társadalom szempontjából belső pozitívumnak tekinthetjük az alkalmazás mentén fellépő objektivitás-növekedést, valamint a transzparens társadalom kialakulásának irányába megtett lépéseket. A földmegfigyelési eljárások bevonása a gazdaságba nyilvánvaló előnyökkel jár. Mind a mikro-, mind a makrogazdaság tervezésében hatékony, gyors eszköznek tekinthető, a döntés-előkészítés, döntéstámogatás területén információs előnyt jelenthet a megfelelő alkalmazás.
Természetesen a távérzékelés sem csodafegyver. Az alkalmazással járó előnyökért „fizetni” kell. A földmegfigyelési eljárások alkalmazása innovációt igényel a tudomány, az adminisztráció és az üzleti élet területén egyaránt. A szabványszerű munkamenet változtatása bürokratikus ellenállással kell szembenézzen. A rendszereket gyorsan nem lehet változtatni, a technológiák elsajátításának időigénye is van. A távérzékelési vívmányok átvétele tehát financiális, infrastrukturális és idő költséget jelent, amit mint gyengeséget említhetek. A kínálat és kereslet törvénye szerint azonban a kínálat növekedésével ezek a költségek csökkenő mértéket mutatnak a jövőben. A távérzékelés innovatív fejlesztésének tehát lehetséges, hogy nagyobb költségvállalás árán is érdemes elébe menni, „pálya előnyt” szerezve az alkalmazási „boom” előtt.
Gyors reagálás földmegfigyeléssel – olajfolt a Mexikói-öbölben. (Kép: ESA)
(Folytatjuk!)
Fülöp Györk | |||
|