Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Földmegfigyelés a közigazgatásért (2. rész)
(Rovat: Nyereség az országnak, GMES - Copernicus - 2022.04.22 07:15.)

Hogyan épül fel fel, mit nyújt felhasználóinak az újonnan elkészült Földmegfigyelési Információs Rendszer?

Cikkünk első részében röviden bemutattuk az Európai Unió nagyszabású Copernicus földmegfigyelési programját, és szóltunk arról, hogy a felgyülemlő óriási adatmennyiség, a felhasználók számának robbanásszerű növekedése nyomán Magyarországon mostanra megszületett a Földmegfigyelési Információs Rendszer (FIR). A projektet (KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2017-00050) a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) vezette konzorcium 7,35 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással valósította meg. Most ismerkedjünk meg a FIR felépítésének, működésének hátterével, és azzal, hogy a felhasználók milyen módon férhetnek hozzá a szolgáltatáshoz!


A FIR projekt kezdetektől fogva kiemelt célja volt a közigazgatási folyamatok műholdas távérzékelési adatokkal történő támogatása. Ennek alapja az adatok letöltésének, feldolgozásának, tárolásának és archiválásának a biztosítása, valamint az adatokra épülő alkalmazás- és szolgáltatásfejlesztés. A fejlesztések célja a nemzeti felhasználói igényekre épülő földmegfigyelési szolgáltatások kialakítása. Ezek segítenek a hatósági feladatok hatékony végrehajtásában és csökkentik a vállalkozások adminisztratív terheit, a szakigazgatási rendszerek számára földmegfigyelési adatokat szolgáltatnak. De a lakossági ügyfelek és a vállalkozások számára is biztosítanak értéknövelt adatokat.

A FIR 2022 januárjától vált elérhetővé a közigazgatási szereplők és a lakossági felhasználók számára, a fir.gov.hu honlapon keresztül. A hatósági ügyintézés az egyedi igények szerint kialakított ügyintézői portálra való belépéssel érhető el, míg az egyéb felhasználók az eFöld Portálon böngészhetik, illetve szerezhetik be a hazánkról készült műholdfelvételeket. A rendszerbe a Magyarország területét érintő Sentinel–1, –2, –3 és –5P űrfelvételek letöltése közel valós időben történik. Az adatok automatizált minőség-ellenőrzés és a szükséges koordináta-transzformációk után kerülnek a földmegfigyelési adatbázisba. A visszamenőleges tárolás és archiválás megoldott. A szükség esetén rugalmasan bővíthető számítástechnikai eszközpark adattároló kapacitását a biztonság érdekében georedundáns módon, két különböző helyszínen alakították ki.

A rendszerben az adatok feldolgozását automatikus folyamatok segítik. A szakterületi igényekhez illeszkedve az ún. eredménytermékek jelenleg öt fő csoportba sorolhatók: vízborítottsági, mezőgazdasági, erdészeti, tűzmegelőzési és tűzvizsgálati, valamint mozgásvizsgálati célú termékek közé. E csoportokon belül összesen több mint 140-féle termék rendszeres előállításáról van szó. De a FIR-ben lehetőség nyílik a kísérletezésre, új feldolgozási algoritmusok kialakítására és tesztelésére is. A feldolgozási folyamatokhoz a szoftverkörnyezet kialakításakor fontos szempontok voltak az iparági szabványoknak való megfelelés, a rugalmas bővíthetőség és a nyílt forráskódú eszközök használata. A FIR eredménytermékeire építve további értéknövelt szolgáltatások – például egyedi feldolgozások, idősoros vizsgálatok – készíthetők.

A közigazgatás szereplőinek kiszolgálása mellett a FIR-ben a műholdas felvételek mindenki számára ingyenesen, egyszerű regisztrációt követően, vagy a korábban Ügyfélkapuként ismert Központi Azonosítási Ügynökkel történő azonosítás után érhetőek el. Nem csak a Magyarországról készült Sentinel műholdképek, hanem az azokból valós időben képzett ötféle, gyakran alkalmazott index (vegetációs, vízfelület- és hófelületindexek), valamint többféle sávkombináció is hozzáférhető.

A FIR működtetéséért a Földmegfigyelési Operatív Központ (FOK) felel, amelyet a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft.-ben alakítottak ki. A központ feladata a rendszer működésének felügyelete, eseti adatszolgáltatások elvégzése, valamint – igény esetén – a rendszerben futó algoritmusok karbantartása, fejlesztése, új algoritmusok definiálása. (X)

 

 

 

  

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024