Orosz navigációsműhold-indítás (Rovat: Orosz alkalmazási holdak, A nemzetbiztonságért - 2005.12.25 11:59.) December 25-én Bajkonurból egy Proton-K nehézrakétával sikeresen pályára állították az orosz GLONASSZ navigációs műholdrendszer három legújabb műholdját. A start során egy (első generációs) GLONASSZ és két új generációs GLONASSZ-M mesterséges hold került pályára.
Az új típusú, 7 éves időtartamra tervezett mesterséges holdaktól várják az orosz illetékesek a hosszú ideje vegetáló GLONASSZ újbóli fejlődésének kezdetét. Az eredetileg szovjet, majd orosz rendszer holdjait 1987-ben kezdték felbocsátani. Az amerikai GPS rendszerhez alapelveiben nagyon hasonló GLONASSZ rádiójeleinek vételével elvileg pontos földfelszíni navigáció és helymeghatározás érhető el. Csakhogy a műholdrendszer a GPS-nél jóval kevésbé megbízhatónak bizonyult, s így világszerte nem terjedhetett el. Csupán rövid ideig - a kilencvenes évek közepén – működött a rendszer a teljes kiépítettséget jelentő 24 műholddal. Utána – főleg pénzügyi okokból – évekig egyetlen indításra sem került sor. Így 2003-ban már csak nyolc működő hold maradt. Oroszországban ugyanakkor 2002-től nagyszabású programot indítottak, amelynek során a rendszert modernizálni szeretnék. A tervek szerint 2010 környékére ismét elérik a teljes kiépítettséget.
Az új GLONASSZ-M holdak egy második, a polgári felhasználók számára is elérhető frekvencián (L2c) is sugároznak, így növelve majd a helymeghatározás pontosságát. Amennyiben a három műholdat sikerül beüzemelni, akkor a pályán lévő GLONASSZ holdak száma eléri a 17-et, míg a működőké eléri a 14-15-öt.
|