Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Karácsonyra GLONASSZ műholdak Immár hagyomány, hogy az oroszok három új navigációs műhold pályára állításával fejezték be az évet. A cikk végén egy rövid 2008-as indítási statisztikát is közlünk.
Az orosz GLONASSZ navigációs műholdrendszer három új elemét együtt, egy Proton hordozórakétával indították Bajkonurból. A start december 25-én, magyar idő szerint 11:43-kor történt. Az ezüst és fehér színű hordozórakéta a behavazott kazahsztáni indítóhelytől északkeleti irányba vette az irányt, és 10 perc múlva alacsony átmeneti pályára állította az űreszközöket. A végső, 64,8°-os hajlásszögű és kb. 20 ezer km magas körpályát a Blok DM végfokozat kétszeri bekapcsolásával érték el. A művelet közel 3 és fél órával a start után ért véget.
(Kép: Orosz Űrügynökség)
A csütörtöki indítással húszra emelkedett a pályán levő GLONASSZ műholdak száma. Ebből jelenleg 16 teljesen üzemképes. A mostani három új műhold a jövő év elején kezdheti a navigációs rádiójelek sugárzását a földi felhasználók felé. A most felbocsátott űreszközöket már legalább 7 évnyi működésre tervezték. Összesen 18 műholdra van szükség az orosz területek ellátásához, 24 holddal pedig állandó, világméretű lefedettséget nyújt majd az amerikai GPS-hez hasonló elven működő orosz műholdas helymeghatározó rendszer. A tervek szerint 2011-re összesen 30 műhold lesz pályán, beleértve a tartalékokat is. Idén már ez volt a második GLONASSZ indítás.
A bajkonuri start egyben világszerte az utolsó bejelentett űreszközindítás volt a 2008. évben. Az idei esztendőről elmondható, hogy az indítások szempontjából 2000 óta a legsikeresebbnek bizonyult. Összesen 67 űreszköz érte el a tervezett pályát. Mellettük egy start (az amerikai Falcon-1 rakéta augusztusi, harmadik indítási kísérlete) során nem sikerült megfelelő sebességet elérni. A Proton rakéta márciusi kereskedelmi indítása alkalmával sem érték el a célul kijelölt geostacionárius pályát.
Az indítások országonkénti megoszlása a következő volt 2008-ban. Orosz és ukrán hordozóeszközök 32-szer startoltak (beleértve a Proton fent említett félresikerült esetét). Az amerikaiak 15 indítást teljesítettek. A kínaiak 11 sikeres startot hajtottak végre. Európai rakéták hat, indiaiak három alkalommal indultak. A japán H-2A rakéta idén egyszer emelkedett a magasba.
| |||
|