Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Bajban a gekkók és a gyümölcslegyek Az orosz szakemberek elvesztették az ellenőrzést a nemrég felbocsátott Foton-M4 biológiai és anyagtudományi kísérleti visszatérő műhold fölött.
Összesen 22 különböző kísérlettel a fedélzetén, július 18-án startolt Bajkonurból az orosz Foton-M sorozat negyedik tagja. A visszatérő kabinnal repülő műholdon a tervek szerint 60 napig végeztek volna súlytalansági kísérleteket. Az indítás, a kezdeti pályára állás és a Foton-M4 beüzemelése rendben megtörtént. A pályamagasság megemelése 575 km-re azonban a jelek szerint nem történt meg. Amerikai radaros megfigyelések alapján a Foton-M4 250 km-es földközelponttal rendelkező elliptikus pályán maradt – ott, ahol elvált a Szojuz rakétától. Ilyen magasságban a légellenállás nagyobb, a műhold gyorsabban fékeződik. Kevesebb mint egy héttel a kezdés után az űreszköz megszűnt engedelmeskedni a földi irányítók parancsainak. A kommunikáció ugyanakkor nem szakadt meg, csak egyirányúvá vált: a szakemberek továbbra is tudják venni a Foton-M4 telemetriai adatait, így információval rendelkeznek a fedélzeti berendezések állapotáról. Egyelőre – az említett hibától eltekintve – minden paraméter normálisnak tűnik, a kísérletekről is érkeznek az adatok. Mivel a Foton-M4 elvileg alkalmas hosszabb ideig is az autonóm, földi beavatkozás nélküli üzemelésre, egyelőre nem adták fel a reményt, hogy a másik irányú kommunikációt is sikerül helyreállítani. Az azért valószínűnek tűnik, hogy a kísérletek kárát látják a váratlan műszaki problémának, hiszen azokat általában nem úgy tervezték, hogy emberi (táv)beavatkozás nélkül folyjanak.
A Foton-M4 felépítésének vázlata. (Kép: CSZKB Progressz / Roszkoszmosz)
A kutatási programban az állatkísérletek mellett félvezetőkristályok növesztése és más anyagtudományi, orvostudományi kísérletek is szerepeltek, elsősorban orosz kutatóintézetek szervezésében. Érdemes felidézni, hogy tavaly a Foton-M4-re nagyban hasonló, főleg biológiai kísérleteket végző orosz Bion-M visszatérő műholdat ugyancsak sújtották műszaki problémák, így a fedélzeten utazó kísérleti állatok közül a vártnál több pusztult el a Földre való visszaérkezés előtt. A közelmúltban orosz űreszközökkel történt más meghibásodások – különösen a Mars irányába el sem induló, a Föld körüli pályáról visszazuhant Fobosz-Grunt űrszonda idő előtti végzete – okán egyes szakértők az orosz űripar rendszerszintű válságáról is beszélnek. | |||
|