Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
A negyedik Reszursz-P Oroszország új életet szeretne lehelni polgári célú nagyfelbontású földmegfigyelő műholdjainak rendszerébe. A Reszursz-P (a név jelentése: erőforrás) konstelláció első tagja, az akár 1 m-es felszíni felbontású űrfelvételek készítésére képes Reszursz-P1 több mint egy évtizeddel ezelőtt, 2013 júniusában állt pályára Bajkonurból. Utána még két hasonló alacsony pályás űreszköz következett, 2014 decemberében és 2016 márciusában. Hosszú idő után most, március 31-én magyar idő szerint 11:36-kor a sor a Reszursz-P4-gyel folytatódott. A start a kazahsztáni Bajkonurból egy Szojuz-2.1b hordozórakétával történt.
(Kép: Roszkoszmosz)
Az új földmegfigyelő műhold 510 km magas, 97° hajlásszögű (poláris) Föld körüli pályáról figyeli majd a Föld felszínét. A Roszkoszmosz még 2014-ben (!) adta le megrendelését a szamarai CSZKB Progressz vállalatnak a 4. és 5. számú Reszursz-P műhold megépítésére. Az új páros a széria előző három tagjához képest jobb műszaki paraméterekkel épült. A korábbi széles látószögű, 60–120 m felbontású kamerát nagyobb felbontásúra cserélték és megnövelték az egyszerre leképezhető terület nagyságát. Kijavították az adatátviteli rendszer két előző műholdon is tapasztalt hibáit, és megduplázták (600 Mbit/s-re növelték) az adatlesugárzás átviteli sebességét. Emellett a fedélzeti berendezések közöl eltávolították a Nuklon nevű, a kozmikus sugárzás detektálására szolgáló tudományos műszert (a 2-es számú példányon repült ilyen) és a hajók automatikus rádiós jeladóinak (AIS) detektálásán alapuló hajókövető berendezést.
A Reszursz-P4 legnagyobb elérhető felbontása pánkromatikus (fekete-fehér) felvételeknél 1 m, színes (multispektrális) üzemmódban 3–4 m. A 6 tonna körüli tömegű űreszköz tervezett élettartama 5 év. A fejlesztés folyamatát súlyosan visszavetették az Oroszország háborús tevékenysége, kezdetben a Krím-félsziget megszállása miatt bevezetett nyugati szankciók. Az űrkvalifikált elektronikai alkatrészek beszállítói helyett újakat kellett keresni a világpiacon, vagy hazai fejlesztésekbe kezdeni. 2015-ben még úgy kalkuláltak, hogy a Reszursz-P4 és Reszursz-P5 műholdak 2017-ben, illetve 2018-ban pályára állhatnak, de az első start folyamatosan késett – miközben a korábbi Reszursz-P műholdak elöregedtek. Ráadásul „ki sem várták” a névleges élettartamuk végét, hiszen a Reszursz-P2 már 2017-ben kidőlt a sorból, és ugyanabban az évben a Reszursz-P3-at is súlyos műszaki problémák sújtották. Furcsa módon az elsőként felbocsátott Reszursz-P1 húzta a legtovább, egészen 2021 őszéig. Ezzel a Roszkoszmosz és ügyfelei ilyen nagyfelbontású űrfelvételek nélkül maradtak.
Ha minden igaz, a széria következő műholdja, a Reszursz-P5 jövőre kerülhet pályára. | |||
|