Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Műholdból törmelékfelhő
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, Az űrállomás és Oroszország - 2024.06.28 12:15.)

A már inaktív orosz Reszursz-P1 földmegfigyelő műholddal valamilyen heves esemény történt, amelynek nyomán közel 200 kisebb-nagyobb, a Földről is követhető törmelékdarab keletkezett alacsony pályán.

A Reszursz-P1 szinte pontosan 11 évvel ezelőtt, 2013. június 25-én került pályára. A kb. 6,6 tonnás induló tömegű óriás orosz polgári távérzékelő műhold 1 m-es felbontású digitális kamerájával az orosz állami szervek és kereskedelmi megrendelők számára készített felvételeket a Föld felszínéről, egy eddig négy műholdat felvonultató sorozat első képviselőjeként. A poláris napszinkron pályán keringő Reszursz-P1 működését 2021 végén szüntették be, jelenleg tehát inaktívan rótta köreit a Föld körül, egyre csökkenő magasságban. Eredeti pályamagassága 475 km volt, most már 355 km-nél járt, és a várakozások szerint az év vége előtt beléphet a sűrű légkörbe.


(Fantáziakép: CSZKB Progressz)

A feldarabolódását okozó incidens Az Egyesült Államok Űrparancsnokságának (US Space Command, USSPACECOM) június 27-i közleménye szerint június 26-án történt, de annak lehetséges okáról nem adtak információt. Rövid időre a Nemzetközi Űrállomás (ISS) személyzetének is menedéket kellett keresni az esetleg veszélyes közelségben elrepülő űrszemétdarabok miatt. Ilyenkor elővigyázatosságból az ISS-hez dokkolt űrhajóikba szállnak át, hogy ha netán valamilyen komoly ütközés, baleset történne, vissza tudjanak térni a Földre.

Az alacsony Föld körüli pályák térségét globális telepítésű radarhálózattal figyelő LeoLabs cég június 26-án számolt be az eseményről a közösségi médiában. Másnap a szóvivőjük azt mondta, hogy legalább 180 objektumot követnek, de a számuk még emelkedhet. Szerintük is korai lenne megállapítani, hogy mi okozta a műhold szétdarabolódását. Elvben többféle lehetőség is szóba jöhet. Előfordulhat, hogy valamilyen robbanás történt a fedélzeten, ha nem volt megfelelő módon passziválva (vagyis nyomás alatt maradt a hajtóanyagtartálya vagy az akkumulátorokat nem merítették le teljesen). Az is lehet, hogy a műholdat egy a Föld körül keringő, a pályáját épp keresztező űrszemétdarab találta el, és az ütközés nyomán repültek szét a törmelékdarabok. Megtörténhetett volna az is, hogy egy fegyvertesztet hajtanak végre, amelynek során a Földről indított rakétával szándékosan eltalálják és az ütközés erejével szétzúzzák, megsemmisítik az űreszközt. De ezúttal semmi sem utal arra, hogy az oroszok ilyesmit hajtottak volna végre (ahogy 2021 novemberében a Kozmosz-1408 műholddal tették).

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024