Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

GYORSHÍR: Az oroszok távoznak Kourou-ból
(Rovat: Orosz hordozórakéták, Űrpolitika - 2022.02.26 08:45.)

Az európai uniós szankciókra válaszul a Roszkoszmosz felfüggeszti az együttműködést a Francia Guyanában levő űrközponttal.

Mai moszkvai hírügynökségi jelentések szerint az oroszok hazarendelik azt a 87 alkalmazottjukat, akik a Dél-Amerikában épült európai űrközpontban az ott is használt Szojuz hordozórakétákkal kapcsolatos munkákban vettek részt. A technikai személyzetben az a stáb is benne van, akik a startokat irányítják. A döntést Dmitrij Rogzin, az űrtevékenységért felelős orosz állami vállalat vezetője jelentette be. Az előző napon az Európai Unió miniszterei újabb gazdasági válaszintézkedésekről döntöttek orosz gazdasági érdekeltségekkel szemben, miután Oroszország katonai műveletekbe kezdett Ukrajna területén.


Orosz alkalmazottak Kourou-ban, a háttérben a Szojuz rakéták indítóhelye. Orosz Szojuz hordozórakétákkal 2011 óta állítottak pályára műholdakat Francia Guyanából, eddig 27 esetben. Legutóbb idén február 10-én volt ilyen start, OneWeb távközlési műholdakkal. (Kép: Roszkoszmosz)

Tegnapi cikkünkben a háborús helyzetnek a nemzetközi űregyüttműködésre gyakorolt hatásáról írtunk. Az éles hangú nyilatkozatok ellenére úgy tűnik, a Nemzetközi Űrállomás (ISS) programja egyelőre folytatódik, bár kétségtelen, hogy mind az amerikai, mind az orosz fél rá van szorulva az együttműködésre a komplexum üzemeltetésében. A jelek szerint azonban más területeken súlyos következményei lesznek a konfliktusnak.

Tegnap Josef Aschbacher, az Európai Űrügynökség (ESA) főigazgatója rövid nyilatkozatában kiállt az oroszokkal való polgári célú űregyüttműködés fenntartása mellett az ISS programjában, valamint az idén indítandó közös európai–orosz Mars-küldetés, az ExoMars 2022 előkészítésével kapcsolatban. Azt is mondta, hogy folyamatosan figyelemmel kísérik a fejleményeket...

Az oroszok mostani kivonulása Kourou-ból érzékenyen érintheti az európai Galileo navigációs műholdrendszer kiépítésének folytatását, hiszen idén áprilisra és szeptemberre 2-2 új Galileo műhold felbocsátását tervezték innen Szojuz rakétákkal.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024