Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Látogatás egy „műholdgyárban”
(Rovat: Orosz tudományos műholdak, Orosz alkalmazási holdak , A hét képe - 2008.11.05 06:00.)

Ha minden a tervek szerint alakul, 2009 az orosz tudományos űrkutatás „nagy visszatérésének” az éve lehet.

Legutóbb beszámoltunk a RadioAstron rádiócsillagászati (űr-VLBI) műhold előkészületeiről. E sorok írójának október 22-én alkalma volt meglátogatni a Lavocskin Egyesülés Moszkvához közeli központját, ahol beléphettünk a kb. 4 emelet magas szerelőcsarnokba is.


A csarnok az elektronikai laboratóriumból nézve, másik végén a RadioAstron 10 m-es antennájával.

A Lavocskin tavaly ünnepelte fennállásának 70. évfordulóját. Készültek itt szép számmal repülőgépek, ballisztikus rakéták is, de minket mégis inkább az űreszközök érdekelnek. Álljon itt egy felsorolás a régiekből, a teljesség igénye nélkül: holdszondák a Luna-9-től a Luna-24-ig, a Lunohod-1 holdjáró, Venyera, Vega, Marsz, Fobosz űrszondák, Granat röntgen- és az Asztron ultraibolya csillagászati műhold.

A Lavocskin vezető szerepet játszik az újjáéledő orosz tudományos űrprogramban is. Nem csak a műholdak és űrszondák építésének fővállalkozója, de például a Fregat hordozórakéta-végfokozatot is itt fejlesztik. Oroszországban az elmúlt években az űrtevékenység finanszírozása stabil volt. Az ország vezetői láthatóan komolyan veszik ezt az ágazatot, és presztízskérdésnek tekintik mind az űrkutatás, mind az űralkalmazások újbóli felfuttatását.

Hosszú évek óta nem indultak orosz tudományos űreszközök. 2009 ebből a szempontból fordulatot hozhat. Az előző cikkekben már bemutatott RadioAstron mellett ugyancsak kb. egy év múlva tervezik pályára állítani a Mars Phobos holdjára leszálló, s onnan talajmintával visszatérő Fobosz-Grunt űrszondát. Az üzemcsarnokban természetesen ennek a repülő példányát (pontosabban egyes részegységeit) is láthattuk.


Fobosz-Grunt.

A 2009. év utolsó hónapjaira egy orosz meteorológiai mesterséges hold, a geostacionárius pályára szánt, 1,3 tonnás Elektro-L felbocsátását is tervezik. Ez egy műholdsorozat első darabja lenne, 10 éves tervezett élettartammal. Ugyanarra a Navigator kiszolgáló modulra épül, mint a RadioAstron, ezért nem véletlen a kettő közötti hasonlóság.


Elektro-L.

Közös a Navigator platform a RadioAstron (Szpektr-R) másik két űrcsillagász „testvérével”, az ultraibolya tartományban dolgozó Szpektr-UV (2010), valamint a röntgen- és gamma-tartományban végzendő megfigyelésekre készülő Szpektr-RG (2011) műholdakkal is. Ezeknek az űreszközöknek az indítása még a távolabbi jövő zenéje, építésükben sok a bizonytalanság. Az alábbi képen az ultraibolya műhold távcsövének az eredeti nagyságú tesztmodellje látható.


Szpektr-UV.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024