Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Likvidátor? Az orosz űrügynökség távlati terveiben olyan űreszköz szerepel, amely eltüntetné a geostacionárius pályán használhatatlanná vált műholdakat.
Az űrszemét eltakarításának erről a módjáról nemrég az Izvesztyija című lapban jelent meg tudósítás. Eszerint a fejlesztésre 10,8 milliárd rubelt (mintegy 300 millió amerikai dollárt) szán az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz). A már tönkrement műholdak mellett elhasznált rakétafokozatoktól is meg tudnák vele szabadítani a Föld felszíne fölött 36 ezer km-es távolságban, az egyenlítői síkban húzódó fontos régiót. Ez már most is meglehetősen zsúfolt, így hasznos helyet csinálni a felbocsátandó új űreszközöknek. Az itt állomásozó műholdak keringési ideje ugyanúgy 1 nap, mint bolygónk forgási periódusa. Így a Föld egy adott pontjáról nézve állni látszanak az égen. Ez a helyzet ideális például távközlési, műsorszóró vagy meteorológiai műholdak számára, de például katonai célú fegyverzet-ellenőrző űreszközök is kerülnek geostacionárius pályára.
A Föld körüli űrszemét eloszlásának vázlata. A legzsúfoltabb az alacsony pályák régiója, néhány száz vagy ezer km-es felszín feletti magasságban. A geostacionárius övezetet jelző külső kör is jól kivehető a képen. (Kép: NASA)
A technikai részleteiben feltehetően még nem eléggé kidolgozott orosz „takarító” műholdnak fantázianeve már van, méghozzá elég beszédes: Likvidátor. A terv szerepel a 2016 és 2025 közöttre érvényes szövetségi űrprogramban. Tömege várhatóan 4 tonna lesz, és egy féléves működési ciklus alatt akár tíz roncs eltávolítására is alkalmas lenne. Tíz évre tervezett működési élettartamába így 20 ilyen ciklus is beleférne. Ami a nyilvánosságra került kevés információból is kitűnik, mindezt nem lesz egyszerű kivitelezni. Egyelőre még nem választották ki a Likvidátor gyártóját. Elvileg két módszerrel lehetne eltávolítani a nem kívánt objektumokat a geostacionárius régióból. A befogásuk után vagy magasabb, ún. temetői pályára emelni őket, hogy ne legyenek többé útban, vagy visszajuttatni őket alacsony pályára, ahonnan a légkörbe kerülve megsemmisülnének. Ez utóbbi megoldás látatlanban is meglehetősen bonyolultnak és energiaigényesnek látszik ahhoz, hogy biztosan ne lehessen a tervezett mennyiségben végrehajtani, akármilyen képességekkel is ruházzák majd fel a reménybeli Likvidátort...
| |||
|