Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Vosztocsnij: az első start
(Rovat: Orosz űrtervek, Orosz alkalmazási holdak , Orosz tudományos műholdak - 2016.04.28 06:30.)

Az ország távol-keleti területén épülő új orosz űrrepülőtérről elindultak az első műholdak.

A többes szám azért indokolt, mert a vadonatúj starthelyről felemelkedő Szojuz-2.1a hordozórakéta orrkúpja alatt egyszerre három orosz űreszköz foglalt helyet. Az indítás április 28-án, magyar idő szerint hajnali 4:01-kor történt. (Az előző napon másfél perccel a tervezett start előtt technikai okokból megszakították a visszaszámlálást.)


A Szojuz-2.1a rakétát, valamint a vele még vízszintes állapotban összeszerelt Volga gyorsítófokozatot és a műholdakat április 23-án szállították ki a szerelőcsarnokból a starthelyre. A folyamat három pillanata képekben. (Kép: Roszkoszmosz)


(Kép: Roszkoszmosz)


(Kép: Roszkoszmosz)

Amint március végén beszámoltunk róla, a pályára állított műholdak egyike az Aiszt-2D (Aist-2D), egy hiperspektális optikai távérzékelési berendezést és egy P-sávú radaros műszert kipróbáló kísérleti űreszköz. A másik a moszkvai Lomonoszov Egyetem nagyenergiájú kozmikus sugarak és a gamma-kitörések kutatására épített, az egyetem névadójáról elnevezett műhold. A harmadik a SzamSzat-218 (SamSat-218) kísérleti nanoműhold (CubeSat). A nevét alkotó betűszó első fele arra utal, hogy Szamara városában, a repüléssel és űrkutatással foglalkozó állami egyetemen készült – ahogyan egyébként az Aiszt-2D is.

A 2011-ben építeni kezdett, a tervezettnél lassabban elkészülő szibériai űrrepülőtér egyik fő célja a Kazahsztán területén fekvő Bajkonur használatától való függőség csökkentése. A még a szovjet időkben használatba vett Bajkonurt Oroszország 2050-ig bérli a kazahoktól. Az Amur vidékén épülő Vosztocsnij a kínai határtól csupán mintegy 100 km-re fekszik.


Vosztocsnij (földrajzi szélessége 51° 53′, keleti hosszúsága 128° 20′) és Bajkonur elhelyezkedése a térképen, a rakéták lehetséges indítási irányainak megjelölésével. (Kép: Kevin Limonier)

A 3 milliárd amerikai dollárnak megfelelő költségvetéssel készülő űrbázis jelenleg Oroszország egyik legambiciózusabb építési projektje. Előrehaladását azonban az elmúlt években korrupciós botrányok, az építőmunkások sztrájkjai hátráltatták. A munkálatok vezetői közül többen is sikkasztás vádjával kerültek rács mögé. Az Interfax hírügynökség áprilisi jelentése szerint eddig 21 bűncselekmény ügyében indult eljárás Vosztocsnij építésével összefüggésben.

A mintegy 700 km2-t elfoglaló komplexum területén épül a jelenleg Bajkonurból induló Proton nehézrakétákat felváltó Angara hordozórakéták starthelye. A mostani tervek szerint 2021-ig kell várni az Angara első indításáig Vosztocsnijból. (A megelőző tesztrepülések helyszíne az észak-oroszországi Pleszeck lesz.) Bajkonurból egyáltalán nem tervezik az Angara rakéták indítását. A személyzetes űrrepülések a Roszkoszmosz tájékoztatása szerint 2023-ban kezdődhetnek meg az új szibériai bázisról.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024