Magyar diákok sikeres rádiókapcsolata Charles Simonyival (Rovat: Simonyi űrrepülése, Álmuk a világűr - 2007.04.12 19:12.) Az Űrvilág élőben közvetítette, amint a Puskás Tivadar Távközlési Technikumban rádiókapcsolatot létesítenek az ország felett áthaladó Űrállomással és magyar diákok kérdéseket tesznek fel Charles Simonyinak.
Április 13., 01.38
És megkezdődik a felvétel visszajátszása: "A Puskás Technikum rádióklubja hívja a Nemzetközi Űrállomást..." Felcsendülnek a kapcsolatfelvétel első szavai, majd kisvártatva megérkezik Charles Simonyi válasza. A diákok: Magyari Dóra - aki Somogyi Timea kérdését is elmondja -, Molnár Gyula, Petz Erika, Sas Péter és Fekete Soma ezután egymást követően elmondják kérdéseiket. Charles Simonyi nagyon részletes választ adott minden kérdésre. A rádiókapcsolat operátora, Tóth István a rendezvény szervezői és a technikai lebonyolítást végző emberek nevében megköszöni Charles Simonyinak, hogy rendelkezésükre állt, aki szintén megköszönte a kapcsolatfelvételt.
Ezzel lezárult az esemény. A nagyközönség számára április 13-án este, 20.00-kor kezdődik a nyilvános program, amelyen előadások hangzanak el és a szervezők az elkészített felvételeket is bemutatják.
A részletes program itt érhető el: http://www.termeszetvilaga.hu/radiokapcsolat
Április 13., 01.31
A sajtó képviselői kérdéseket tehetnek fel a diákoknak, valamint hamarosan visszajátsszák a rádiófelvételt is.
Április 13., 01.28
Mivel az auditórium kivetítőjén a kapcsolat felvételekor megszakadt a közvetítés, így utólag számolunk csak be az eseményekről. A rendelkezésre álló pár perces ablakban Charles Simonyi meghallgatta a diákok kérdéseit és válaszolt is rá. Jól érzi magát a világűrben és az átlala felvitt magyar műszer, a Pille is jól működik. Az elkészült rádiófelvétel alapján hamarosan beszámolunk Simonyi részletes válaszairól.
Április 13., 01.17
IGEN!!!!!! HALLJUK!! (Az auditórium kivetítőjén közben szakadozik a kép és a hang, ám pár pillanatra meghalljuk, amint Charles Simonyi bejelentkezik! Ezt követően egy időre megint elment minden kép és hang, így az auditóriumba nem jutnak el a rádiószobában zajló események. Aki teheti, így hát felvonult a rádiószobába.)
Április 13., 01.15
Kezdődik a kapcsolatfelvétel...egyelőre csak statikus zaj hallatszik.
Április 13., 01.13
Simonyi Tamás is fent van a diákokkal. Két perc van hátra....
Április 13., 01.10
Perceken belül feltűnik az Űrállomás a horizonton. Feszült csend és tumultus uralkodik a rádiószobában, ahová csak a sajtó képviselőit engedték be. A többiek hatalmas kivetítőn néhány emelettel lejjebb követik az eseményeket.
Április 13., 01.06
Az utolsó percek telnek el az előkészületekkel. A dr. Both Előddel este készített felvételeket játsszák vissza, amelyen az Űrállomás kora esti átvonulása látható.
Április 13., 00.54
Nyilvános immár az is, hogy milyen kérdéseket tesznek fel majd a diákok Charles Simonyinak. Az alábbiakban röviden idézünk a diákok bemutatkozásából és ismertetjük kérdéseiket is:
Magyari Dóra
A Puskás Tivadar Távközlési Technikum 10. osztályos tanulója. 2006-ban Kazinczy-érmet nyert. Kérdése: Hogyan érzi magát a súlytalanságban?
Somogyi Tímea
2006-ban a Természet Világa diákpályázatán első díjat nyert A kultúra egysége kategóriában. Bajai diák lévén csupán a holnapi rendezvényen bír megjelenni,így kérdését Magyari Dóra teszi majd fel. Kérdése: Milyen érzés az Űrállomásról letekinteni a Földre? Tényleg úgy néz ki, mint a képeken?
Molnár Gyula
1996-ban a Simonyi Károly elektrotechnikai verseny győztese. Kérdése: Hogy működik a magyar Pille műszer? (Ezt a műszert próbálja ki Charles Simonyi az Űrállomáson való tartózkodása során.)
Petz Erika
A Természet Világa diákpályázaton 2003-ban A kultúra egysége kategóriában első helyezést ért el. Kérdése: Milyen kísérleteket végez el az Űrállomáson?
Sas Péter
A Simonyi Károly elektrotechnikai verseny győztese 2002-ben. Kérdése: Meg van-e elégedve az Űrállomás számítógépeinek operációs rendszerével?
Fekete Soma
A Természet Világa diákpályázaton 2002-ben A kultúra egysége kategóriában első helyezést ért el. Kérdése: Melyik könyv vagy személy volt nagy hatással Önre szakmai karrierje során?

A bemutatkozó diákok. (Fotó: Horváth Márk)
Április 13., 00.45
A diákok felvonultak a rádiószobába, ahol jelenleg a kapcsolatfelvétel főpróbája zajlik.
Április 13., 00.35
Simonyi Tamás Csillagvárosból meglepetést hozott a diákoknak: nemrég bontottak ki az űrhajósok számára készített konzervet. A speciális "űrétel" nagy érdeklődést vált ki, a diákokat követően a helyszínen lévők közül is mindenki kapkod a kiskanalak után.
Április 13., 00.22
Dr. Horváth László, a Puskás Tivadar Távközlési Technikum igazgatója és Bacsárdi László, a Természet Világa Szerkesztőbizottságának tagja megkezdi a sajtótájékoztatót. Bemutatkoznak a diákok, körükben ül Simonyi Tamás, valamint Magyari Béla kiképzett űrhajós is. Bemutatkoznak a technikai előkészületekben segédkező amatőrrádiósok is: a technikai eszközöket, rádiókat, antennákat Muhari István segítsége alapján Rigó István és Tóth István állította üzembe. A rádiókapcsolat ideje alatt Horváth Márk kezeli majd az antennákat (pályakövetés a számítógépes program alapján). Az összeköttetést Tóth István (HA5OJ) létesíti, a biztonsági tartalék rádiók mellett Rigó István (HA5AUC), és Muhari István (HA5CH) fog tartózkodni.
Április 13., 00.20
Nemrég érkezett meg a helyszínre Simonyi Tamás.
Április 13., 00.20
Az auditorium kivetítőjen már percek óta a NASA TV adása követhető. Nemrég visszajátszották azt az adást, amelyben Charles Simonyi először jelentkezik be az Űrállomás fedélzetéről és magyarul is beszél.


A felvételek a rádiószoba hangulatát és az előkészületeket mutatják be. (Fotó: Horváth Márk)
Április 12., 23.50
Jártunk fent a rádiószobában, ahonnan a diákok kapcsolatba lépnek majd Charles Simonyival. A szűk teremben három rádió várakozik a diákokra - és arra, hogy az Űrállomás felbukkanjon a horizonton. Három-féle antennával követik majd nyomon az Űrállomást, amint átvonul térségünk felett. A rádiószobában egyébként űrközpontokhoz hasonló a hangulat: az előkészületek középpontjában egy nagyobb képernyőre kivetítve az Űrállomás aktuális pozíciója követhető nyomon.
Április 12., 23.30
Egyre több látogató, a sajtó képviselői érkeznek a helyszínre, miközben az előkészületek tovább folynak. A Nemzetközi Űrállomás előző, 20.33-as átvonulását Budapestről gyönyörűen lehetett látni.
Április 12., 22.30
Megérkezett Horváth Márk, a Műegyetemi Rádióklub tagja. Tegnap éjjel az ő tudósítását követhettük nyomon a 34 amatőrrádiós kapcsán. A ma esti kapcsolat navigációjával foglalkozik.
Sikeres amatőrrádiós rekordkísérlet, élőben
Április 12., 22.10
A Puskás Tivadar Távközlési Technikum tévéstudiójának embereivel átvettük a ma esti technikai forgatókönyvet.
Április 12., 21.40
Megérkezett az első tévéstáb.
Április 12., 21.30
Az első kávét megittuk. Minden rendben, a helyszín készen áll.
Április 12., 20.40
Megérkeztem a diákkapcsolat helyszínére, a Puskás Tivadar Távközlési Technikumban. Épp itt van Dr. Both Előd, a Magyar Űrkutatási Iroda igazgatója, és az iskola igazgatójával, Dr. Horváth Lászlóval a Nemzetközi Űrállomás átvonulását veszik fel.
A tegnapi élő beszámolónk:
Sikeres amatőrrádiós rekordkísérlet, élőben
Április 12., 19.00
Tovább folynak az április 13-i 01.15-ös diákkapcsolat szervezési előkészületei. A szervezést a Természet Világa, a Magyar Asztronautikai Társaság és a Puskás Tivadar Távközlési Technikum végzi. Április 13-án, magyar idő szerint 01.15-kor hat diák teheti fel kérdését Charles Simonyinak. Április 13-án este nyolckor a Puskásban egy másfél órás fórumon mutatkoznak be a kérdező diákok, és lejátsszuk a hajnali rádióadást is. Ez az országban egyedülálló kísérlet, Magyarországról ilyet még nem kíséreltek meg. A kérdést feltevő diákokra mind jellemző, hogy középiskolás éveik valamilyen módon kötődtek(kötődnek) Charles Simonyi édesapjához, Simonyi Károlyhoz, akinek a nevéhez A fizika kultúrtörténete című mű is fűzödik. A diákok közül hárman a Természet Világa Diákpályázatán a Simonyi Károly által alapított A kultúra egysége különdíj nyertesei, ketten a Simonyi Károly Országos Elektrotechnikai Verseny első helyezettei, egyikük pedig diákújságíró. A kérdést feltevők közül kettő jelenleg középiskolás, három a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója, egyikük pedig nemrég végzett villamosmérnök.
Bacsárdi László és Csengeri Timea
|