Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ötödször repülő Falcon-9
(Rovat: SpaceX, Lássuk és halljuk egymást - 2020.03.19 06:15.)

A SpaceX rakétájának első fokozatát ötödik alkalommal használták. Újabb 60 Starlink internetes műhold állt pályára.

Március 18-én, magyar idő szerint 13:21-kor folytatódott a Starlink műholdsereg kiépítése. Az indítást ezúttal a floridai Kennedy Űrközpont 39A starthelyéről végezték. (Az eredetileg március 15-én tervezett start visszaszámlálása az utolsó másodpercben szakadt meg.) Ez a mostani a Starlink műholdak hatodik 60-as adagja, amely alacsony Föld körüli pályára kerül. Az első ilyen start tavaly májusban történt.

A Falcon-9 jelenleg használatban levő változatának első rakétafokozatát akár 10 alkalommal is használhatják. Az eddigi rekord mégis csak négyszeri repülés volt, most először kerül sor arra, hogy ötödszörre is bevessenek egy újrahasznosított fokozatot. A konkrét darab (jelölése B1048) 2018. júliusban és októberben startolt Kaliforniából, aztán 2019. februárban és novemberben Floridából. Nem csak az első fokozat újrahasznosításában értek most el rekordot. A rakéta orrburkolata is egyszer már repült elemekből állt össze, ezeket a tavaly májusi Starlink indítást követően halászták ki az Atlanti-óceánból. Az orrburkolat újrahasznosítását másodszor csinálták a SpaceX-nél, először tavaly novemberben, ugyancsak egy Starlink startnál próbálták ki. Most is egy tengeren úszó platform várta a visszatérő első fokozatot (a művelet ezúttal nem járt sikerrel), egy-egy hajó pedig az orrkúp két felét (ezeket begyűjtötték).


(Kép: SpaceX)

Az emelkedés közben az első fokozat kilenc Merlin-1D hajtóműve közül az egyik idő előtt leállt. Ez szerencsére nem veszélyeztette a műholdak pályára juttatását, de a következő start előtt vizsgálatokra lesz szükség. Utoljára 2012-ben történt ehhez hasonló incidens, még az előző típusú Merlin-1C hajtóművek egyikével. Akkor a fő rakomány, egy Dragon teherűrhajó rendben pályára került, de a másodlagos hasznos teher, az Orbcomm műholdja elveszett.

Mint ismeretes, a SpaceX több mint 1500 tagú műholdrendszer kiépítésén dolgozik, amellyel világszerte műholdas közvetítésű adatátviteli szolgáltatást terveznek nyújtani. A cég Falcon-9 rakétái idei indításainak oroszlánrészét erre a feladatra ütemezik be. A 2020-ban korábban végrehajtott öt startból három volt Starlink indítás, ez a mostani lett idén a negyedik.


60 Starlink műhold a rakéta utolsó fokozatán, még önálló pályára helyezésük előtt a legutóbbi, idén februári indítási alkalommal. A fedélzeti kamera felvételén jobb oldalt, a háttérben a Föld látható. (Kép: SpaceX)

A mostani Starlik bővítés előtt Elon Musk magabiztosan állította, hogy műholdjai egyáltalán nem fogják zavarni a csillagászati megfigyeléseket. Tette ezt annak ellenére, hogy nemrég látott napvilágot az Európai Déli Obszervatórium (ESO) munkatársainak egy tanulmánya, amely az Astronomy & Astrophysics folyóiratban fog megjelenni. Eszerint a széles látómezejű égboltfelmérő távcsövek esetén, alkonyat után és napkelte előtt a felvételeknek akár a 30–50%-át is zavarhatják a tervezett műholdseregek tagjai – és itt nem csupán a Starlinkről, hanem vele együtt a többi hasonló rendszerről is szó van.

Egyelőre még kevés konkrétum derült ki a majdani szolgáltatás árairól, az ügyfeleknek nyújtott sávszélességről. Musk szerint mindenesetre nem fogják veszélyeztetni a nagy távközlési szolgáltatók üzletét, mindössze 3–4 százalékos piaci részesedésre számít. Elsősorban olyan területeken, amelyek távol vannan a földi kiépítésű hálózatoktól. Várhatóan a Starlink egyik fő előfizetője egyébként az amerikai hadsereg lesz. A SpaceX alapítója kijelentette, hogy a korábban felröppent hírek ellenére nem szándékoznak önálló cégbe kiszervezni a Starlinket. Azzal biztatta a leendő ügyfeleiket, hogy a rövid, mindössze 20 ezredmásodperces késleltetési idő lehetőséget ad gyors reagálást igénylő videójátékokban való részvételre is, a sávszélesség pedig elegendő lesz az online játékokban való részvételtől kezdve a nagyfelbontású filmek nézéséig úgy, hogy a felhasználó nem fogja érzékelni az adatátviteli sebesség korlátait.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024