Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
Starship: közelebb az „ugráshoz” Sikeres statikus hajtóműtesztet hajtottak végre Texasban a SpaceX fejlesztés alatt levő űrjárművének próbapéldányával. Egyetlen Raptor hajtóművet gyújtottak be helyi időben május 5-én este (magyar időben 6-án hajnali 4 óra körül). Ilyenekből majd három-három fogja meghajtani a Starshipet a magas légkörben, illetve a Föld körüli pálya kialakításakor. A metán hajtóanyaggal működő Raptort a jármű SN4 jelzésű tesztpéldányának alján helyezték el és több másodpercen át működtették, miközben az egész szerkezet rögzítve maradt. A műveletet Texas államban, a SpaceX Boca Chica melletti telephelyén végezték. Itt korábban a Starship különböző prototípusai három egymás utáni alkalommal is tönkrementek, szétestek a nyomáspróbák során. Most azonban a hajtómű statikus tesztje is sikerrel lezajlott, miközben látványos narancsvörös lángok törtek fel a tesztállásból.
(Videó: nasaspaceflight.com / Youtube) A Starship fejlesztési folyamatában a következő nagy lépés egy alacsony felszín feletti magasságba (kb. 150 m-re) történő felemelkedés majd leszállás lesz. Ezzel gyűjtenek majd valós adatokat a mérnökök a jármű repülési tulajdonságairól. Egyelőre nem világos, hogy ezt megelőzik-e még további olyan statikus hajtóműtesztek, mint amilyen a mostani is volt. A művelet egyébként kevesebb mint egy héttel azután történt, hogy a NASA a Starshipet választotta a három közül az egyik olyan lehetséges megoldásnak, amelyet támogatásban részesít, hogy a 2024-es új holdraszállás során esetleg használhassa űrhajósainak szállítására. A SpaceX 135 millió dollárt kapott a tervek részletes kidolgozására. (A másik két versengő konzorciumot a Blue Origin és a Dynetics cégek vezetik.) Ez eddig a legjelentősebb összeg az amerikai adófizetők pénzéből, amelyet a Starship fejlesztésére fordítanak.
Az Starship SN4 jelű tesztpéldányára szerelt Raptor hajtómű, alulnézetből. (Kép: Elon Musk / SpaceX)
A SpaceX nagyratörő terveiben a Starship egy többcélú űrjármű feladatait láthatná el. Egyrészt profi űrhajósokat és űrturistákat szállíthatna Föld körüli pályára. De használhatnák teherszállításra, vagy tudományos kísérleteknek is otthont adhatna. Pályára helyezhetne műholdakat, például távközlési célúakat vagy nagy méretű űrtávcsöveket. Úgy alakítanák ki, hogy az űrben utántölthető legyen metánnal és folyékony oxigénnel. Ezzel akár bolygóközi utazásra, a Holdra vagy akár a Marsra való eljutásra is alkalmassá tennék.
A Starship lényegében egy óriási hordozórakéta (a Super Heavy) utolsó fokozataként működne. Maga az első fokozat, a kb. 120 m magas, többször újrahasznosítható Super Heavy több mint 30 Raptorral lenne felszerelve. Elkészülte után a teljes rendszer alacsony Föld körüli pályára 100 tonnát meghaladó tömeget lenne képes eljuttatni.
| |||
|