Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
48 Starlink és 2 BlackSky Ezek a műholdak voltak a Floridából induló Falcon-9 rakéta orrkúpja alatt. A SpaceX egy újabb indítással bővítette Starlink nevű alacsony pályás műholdseregét, amellyel szélessávú internetszolgáltatást nyújt. A rakétának ezúttal két további utasa is volt, a BlackSky cég optikai földmegfigyelő műholdrendszerének újabb tagjai. A Falcon-9 a floridai Cape Canaveral bázis 40-es starthelyéről emelkedett a magasba, magyar idő szerint december 3-án 00:12-kor.
A Falcon-9 egy korábbi esti indítása 2021 márciusában, hosszú expozíciós idejű fényképfelvételen. (Kép: SpaceX)
A mostani volt a második alkalom, hogy BlackSky holdak kerültek a Starlinkek mellé (pontosabban fölé) egy Falcon-9 rakétán. 2020 augusztusában már törtét egy hasonló indítás, akkor a két kis (55 kg tömegű) földmegfigyelő űreszköz 57 Starlink holdhoz csatlakozott.
Ahogy tavaly (a képen), úgy most is a seattle-i Spaceflight cég szervezte a két BlackSky hold „potyautasként” való felbocsátását. (Kép: SpaceX)
A BlackSky flottája a mostani start előtt 8 működő tagból állt. Legutóbb november közepén a Rocket Lab Electron rakétájával indítottak kettőt, és decemberre is terveznek még egy hasonló startot. Vagyis mindössze 6 hét leforgása alatt a BlackSky megduplázhatja, 6-ról 12-re növelheti az aktív űreszközeinek számát. Minél több a működő műholdja a Föld körül, annál sűrűbb visszatérési idővel készített, nagy (1 m körüli) felbontású felvételekkel képes kiszolgálni a vállalat a kormányzati és céges üzletfeleit. A bővítés 2022-ben is folytatódik, a BlackSky pedig új rendeléseket is leadott a gyártónak, a Washington állambeli Tukwilában működő LeoStella cégnek. A LeoStella a BlackSky és az európai űripari óriás, a Thales Alenia Space közös vállalkozása.
A Rocket Lab rakétájával magyar idő szerint november 18-án történt indítás után mindössze 14 órával (!) készült ez a felvétel a chilei Antofagasta kikötőjéről, hogy demonstrálják, mennyire hatékonyan és gyorsan sikerült beüzemelni egy újonnan a pályára került műholdat, és milyen jól működik az automatizált képfeldolgozás. (Kép: BlackSky)
A most felbocsátott két BlackSky hold 430 km magas, 53°-os inklinációjú pályákra került. A SapceX saját Starlink műholdjai ezt követően önállósultak. A november 13-án indított előző, 53-as adag Starlink a rendszer egy új fázisa kiépítésének kezdetét jelentette, amit a mostani starttal folytatnak. Ezeknek a műholdaknak a pályahajlása hasonló, 540 km-es végleges működési magasságukat fokozatosan érik el. A legújabb Starlik holdak egymás közötti lézeres adatátviteli kapcsolatra is képesek.
A mostani volt a Falcon-9-nek a Starlink kiépítésére szánt harminckettedik startja. A 2011-es évben eddig összesen 27 Falcon-9 rakétát indítottak különféle hasznos terhekkel, ami már meghaladja a 2020-ban felállított 26-os csúcsot. | |||
|