Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Transporter-6
(Rovat: SpaceX, Kis űreszközök nagy szerepe - 2023.01.04 07:15.)

Ahogy végződött az óév, úgy indult az új is: egy Falcon-9 rakéta startjával. A költségmegosztásos indítás során most összesen 114 kisebb-nagyobb űreszköz került alacsony poláris pályákra.

A Transporter-6 jelű repülés január 3-án magyar idő szerint 15:56-kor startolt a floridai Cape Canaveral támaszpont 40-es indítóállásából. Ez volt a 2023-as év legelső űrstartja. A 114 űreszköz üzemeltetői a világ 23 országában találhatók, így egy igazán nagy és vegyes „társaság” jött össze. Az efféle indítások jelentősége a kisműholdas üzemeltetők – gyakran egyetemek, kutatóintézetek, startup vállalkozások – számára az, hogy a pályára állítás költségeit ily módon meg tudják osztani egymás között, így nekik is megfizethetővé válik az űreszközök – többnyire CubeSat vagy PocketQube kategóriájú apróságok – felbocsátása.


A 15. alkalommal repült első fokozat (B1060) ezúttal a bázis területére (Landing Zone-1) tért vissza, a start után 8 és fél perccel. (Kép: SpaceX)

A műholdak a felszín felett 525 km magasban, 97,5°-os hajlásszögű (vagyis közel a Föld pólusai fölött húzódó) körpályákra kerültek. A legnagyobb mennyiségben az amerikai Planet cég SuperDove földmegfigyelő műholdjai voltak a rakéta utasai között. A 36 új űreszköz a cég már mintegy 200 darabból álló műholdseregéhez csatlakozik. Az optikai műholdképeket kereskedelmi alapon értékesítik, a megrendelőik között persze kormányzati szervek is találhatók.

A Transporter-6 küldetés keretében indult a 178 kg tömegű EOS SAT-1, a Szilícium-völgyben működő startup vállalkozás, az EOS Data Analytics földmegfigyelő műholdja. Közepes és nagy felbontású felvételeit főleg mezőgazdasági célokra tervezik hasznosítani. Az űreszközt Dél-Afrikában a Dragonfly Aerospace építette.

A kisebb műholdak gyakran egy-egy nagyobb hordozó (kivető) űreszközben kerülnek pályára, ahonnan később önállósulnak. Ilyen kereskedelmi alapon készült szerkezetből most nem kevesebb mint hat is elindult a Falcon-9-cel. A megoldás előnye, hogy a kis műholdak némileg eltérő pályákra is juthatnak, nem feltétlenül kell megelégedniük azzal, amit a nagy hordozórakéta – és végső soron annak fő megrendelője – diktál.

Egy ilyen rövid tudósítás keretében nem mutathatunk be minden pályára kerülő kis műholdat, ezért ízelítőül csak egy-két érdekességet említünk. Három új radaros földmegfigyelő műhold indult a finnországi székhelyű ICEYE flottájába, de hasonló elven működő saját űreszközökkel (két darabbal) próbálkozik a kaliforniai Umbra startup vállalkozás is. Az Uruguayban székelő Satellogic földmegfigyelő műholdrendszere négy taggal bővül, kettő közülük az Albániával kötött megállapodás alapján a balkáni ország érdekeit szolgálja majd. A francia Gama Alpha nevű CubeSat feladata egy kb. 73 m2-es napvitorla kibontása és használata lesz. A Sony Star Sphere CubeSatja művészek és űrrajongók által kiválasztott célpontokról készít majd fényképeket. De a 114 között az űrbe jutott Kuvait első műholdja és egy cseh amatőrrádiós CubeSat is.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024