Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu) | |||
ÉLŐBEN: A napszélvadász hazatérése 20.05.: A NASA illetékesei megerősítették, hogy a Genesis visszatérő-tartályának ejtőernyőrendszere egyáltalán nem lépett működésbe, minek következtében a leszállókonténer a utahi célterületen a talajba csapódott. A konténer sérülése "jelentős". Az eredeti tervek szerint a kisebbik stabilizáló ernyőnek 33, míg a főernyőnek kb. 6,5 km magasan kellett volna nyílnia, de egyik sem működött. Ennek következtében a visszatérőtartály mintegy 160 km/h sebességével csapódott a felszínbe. Szakemberek egyelőre nem bocsátkoztak jóslatokba azzal kapcsolatban, hogy a tudományos szempontból kiemelkedő jelentőségű napszél-minták megmenthetők lesznek-e... (A becsapódás helyén készített felvétel - forrás: NASA TV - mindenesetre egy gyakorlatilag összetört visszatérőegységet mutat...)
13.20: Hamarosan hazatér a Genesis űrszonda. A három éve indított, napszélre vadászó, amerikai űrszonda szeptember 8-án este belép a Föld légkörébe. Ha minden a tervek szerint halad, az ejtőernyővel ereszkedő "részecskegyűjtőt" helikopter fogja be. Az ŰRVILÁG igyekszik folyamatosan nyomonkövetni az eseményeket!
Az űrszonda még 2001 augusztusában indult, hogy egyenesen a Napból érkező részecskékből fogjon be jelentős mennyiséget. A napszelet rendkívül tiszta és vékony arany, szilikon, zafír és gyémánt fémlemezek gyűjtik össze, a mintát pedig visszahozzák a Földre, hogy elemzésével pontosan megállapíthassuk a Nap összetételét és bolygórendszerünk keletkezésére is választ kaphassunk.
Az űrszonda hétfőn keresztezte a Hold pályáját és jelenleg Bolygónk felé száguld. A tervek szerint a szonda visszatérőtartálya ma este 15:55GMT-kor lép be a felsőlégkörbe az Egyesült Államok Oregon állama felett. Két perccel később és egy időzónával odébb, mintegy 30 km-es magasságban a tartályból kirepül a stabilizáló ejtőernyő (mely később szabaddá teszi a fő (vagy fékező) ejtőernyőt). Az ereszkedő tartályt kb 3,3 km-es magasságban várják az elfogó helikopterek, melyek egymást váltva, a tartállyal együtt ereszkedve próbálják meg azt "meglasszózni", majd teherterükbe vontatni.
Az ejtőernyő nyitási pontjától a tartály 18 perc alatt ereszkedik a helikopterek várakozási magasságáig, így ennyi idő áll majd rendelkezésre ahhoz, hogy a követőhálózat a helikoptereket a megfelelő pozícióba küldje. Ezután a helikopterek szinte a felszínig próbálkozhatnak a befogással.
A felvételek korábbi befogási gyakorlatokon készültek (NASA fotó) | |||
|